Dzień dobry - jak zacząć

Polish forum

Moderator: PrzemoF

Forum rules
Regulamin forum i pomocne informacje

WAŻNE! Przeczytaj zanim poprosisz o pomoc
mariusz.dec

Re: Dzień dobry - jak zacząć

Postby mariusz.dec » Sun Jan 03, 2016 2:29 pm

Opaska_bakterii_05.FCStd
(34.17 KiB) Downloaded 23 times
WOW, działa.
Ale tempo pokazywania miałeś niezłe :).
No ale w końcu wypatrzyłem wszystko.
DZIĘKI :)
Rozumiem więc, że filozofia takiego projektu polega na wykonywaniu kolejnych transformacji i wygaszaniu, czyli jakby "unieważnianiu obrazowania" kolejnych kroków.
Mam więc już rozwinięcie tego na laser, tylko trochę za dużo kresek poprzecznych :).
Poza tym gdy robiłem to w 2D, to do gięcia na zwykłej krawędziówce robiłem małe trójkąciki w liniach gięcia żeby było lepiej widać.
Znalazłem już tworzenie rysunków technicznych, ale bardziej przydałby mi się rodzaj powrotu do płaskiego szkicu, na którym mógłbym pozmieniać linie i kreski.
Gdzie tego szukać?
Dzisiaj już chyba nie podziałam, bo sąsiad zawołał na koniec świąt :D
Jeszcze raz dzięki za wsparcie.
Mariusz
kwahoo

Postby kwahoo » Sun Jan 03, 2016 3:24 pm

mariusz.dec wrote:Ale tempo pokazywania miałeś niezłe :).

To akurat bug, bo miałem nagrywanie w 15 klatach a odtwarzało się chyba w 30...

Co do obróbki 2D, najlepiej chyba wspomóc się Inkscape, choć kiedyś były eksperymenty z svg-edit https://www.youtube.com/watch?v=l749xe63t-U
mariusz.dec

Postby mariusz.dec » Sun Jan 03, 2016 6:15 pm

To akurat bug, bo miałem nagrywanie w 15 klatach a odtwarzało się chyba w 30...

Test na zaangażowanie pytacza... rozumiem :)
BTW; nie skomentowałeś mojej oceny sytuacji/filozofii FreeCAD:
Rozumiem więc, że filozofia takiego projektu polega na wykonywaniu kolejnych transformacji i wygaszaniu, czyli jakby "unieważnianiu obrazowania" kolejnych kroków.

Będę wdzięczny za Twój punkt widzenia na ten aspekt.

Kwestia jest prosta - chcę coś robić dla podwykonawców pełnych projektów, a niekoniecznie będę miał naszego firmowego Solid Works'a (za mało zadań). Czy masz może przećwiczoną drogę przejścia w pełnym 3D do Solid Works?
Słyszałem o takich modelach części: SketchUp? Czy to jest pewne?

Wracając do 2D po 3D.
Czyli jeśli mam legalnego i znanego mi Corel'a, to w sumie powinienem tam po prostu wracać po rzutowaniu na płaszczyzny (face) i exporcie DWG/SVG?

pzdr
Mariusz
kwahoo

Postby kwahoo » Mon Jan 04, 2016 12:34 am

mariusz.dec wrote:

Będę wdzięczny za Twój punkt widzenia na ten aspekt.

Drzewo z obiektami po lewej w większości programów CAD jest nazywane drzewem cech i jest w zasadzie listą operacji, które dokonało się na części. FreeCAD używa tego podejścia w Part Design, gdzie widoczny powinien być tylko ostatni, wynikowy obiekt, a wcześniejsze mogą (ale nie muszą) być przywracane do wyświetlania jeśli potrzebna jest edycja wcześniejszych operacji.
Przykład:
1. Robisz jakiś klocek przez wyciągnięcie szkicu - Pad
2. Na jednej ścianie wstawiasz szkic i robisz z niego otwór - Pocket; Pad zostaje wygaszony, zostaje tylko Pocket.
3. Uznajesz, że jednak klocek powinien być wyższy - edytujesz Pad bez przywracania go do wyświetlania, Pocket zostaje automatycznie zaktualizowany.
4. Uznajesz, że szkic w Pocket musi się odwoływać do geometrii z Pad, wtedy tymczasowo przywracasz widoczność Pad, żeby "mieć czego się złapać".

W temacie filozofii, mój starożytny tekst.

Jeśli coś nie chce się aktualizować, to warto sprawdzić graf zależności http://www.freecadweb.org/wiki/index.ph ... dencyGraph Powinien on być pionowy, bez rozgałęzień.

FreeCAD, w odróżnieniu od większości komercyjnych programów, umożliwia wiele paradygmatów projektowania, w tym także bardziej niskopoziomowych, opartych na geometrii obiektów a nie na cechach. Możesz rzucić tutaj okiem na mój inny starożytny tekst w części Lustro w warsztacie Part kontra lustro w warsztacie Part Design

Co do 2D, FreeCAD lepiej zapisuje w SVG niż w DXF. Jeśli masz Corela to też pewnie będzie dobry. Co kto lubi.

Nie bardzo rozumiem pytanie o SolidWorks (note: używam SW zawodowo). Chcesz otwierać modele 3D z FC w SW lub odwrotnie? Czy o podobieństwa/różnice w obsłudze FC i SW?

Jeśli o pierwszą rzecz, to pozostaje tylko zapisywanie w formacie STEP, ale wtedy traci się drzewo cech (pozostaje tylko wynikowy obiekt).

Jeśli o drugą, to FC i SW (podobnie jak Inventor, SE, Creo, NX, Catia itp.) prezentują tę samą filozofię projektowania i obsługa rożni się tylko nieco wyglądem interfejsu i liczbą dostępnych funkcji.

Sketchup, jak sama nazwa wskazuje, nadaje się do szybkiego, ale mało precyzyjnego modelowania.
mariusz.dec

Postby mariusz.dec » Tue Jan 05, 2016 6:44 am

Hej,
Dzięki za info i wskazane artykuły.
Przejrzałem, postudiuję pewnie jutro.
W znacznym stopniu pokazują sposób wejścia we FreeCAD'a dla "obcych" - o to chodzi.
Jakieś pytania bede miał na pewno, bo np. w którymś z tutoriali widziałem na liście narzędzi "Assembly", a u mnie tego nie ma.

Muszę się wczytać.
jeszcze raz dziękuję :)
Mariusz