Drawing workbench - nieprawidłowe odwzorowanie

Polish forum

Moderators: PrzemoF, kaktus

Forum rules
Regulamin forum i pomocne informacje

WAŻNE! Przeczytaj zanim poprosisz o pomoc
Post Reply
ChrisTom
Posts: 30
Joined: Sat Mar 21, 2015 9:10 am

Drawing workbench - nieprawidłowe odwzorowanie

Post by ChrisTom »

Witam

W załączeniu zamieściłem pliki z pewnym detalem.

Po umieszczeniu zamierzonych rzutów na stronie rysunku technicznego pojawiają się niewidoczne linie jako widoczne, oraz część niewidocznej linii rysowana jest prawidłowo, a część rysowana jest jako widoczna, pomimo, że w rzeczywistości całość tej linii jest przesłonięta - niewidoczna.

Ponadto pojawiają się nieistniejące w projekcie linie - (artefakty?).

Rysunek wymaga eksportu do svg oraz oczyszczenia.

Czy również spotkaliście się z tym, czy może problem ten występuje wyłącznie u mnie?

(projekt wydaje się być stosunkowo prosty)

Pozdrawiam
Attachments
Nakretka.svg
Rysunek techniczny po obróbce w Inkscape
(45.18 KiB) Downloaded 251 times
Nakretka.fcstd
Plik z projektem oraz jednostronicowym rysunkiem technicznym.
(49.05 KiB) Downloaded 182 times
Last edited by ChrisTom on Fri Oct 02, 2015 8:09 pm, edited 1 time in total.
User avatar
PrzemoF
Veteran
Posts: 3520
Joined: Fri Jul 25, 2014 4:52 pm
Contact:

Re: Drawing workbench - nieprawidłowe odwzorowanie

Post by PrzemoF »

Mam bardzo małe doświadczenie jak chodzi o robienie rysunków 2D we FreeCADdzie. Zobacz załącznik - tak wygląda pdf wyeksportowany z twojego modelu, na ekranie mam to samo - czy możesz to porównać z twoim svg? Wg mnie jest rysunek jest taki sam albo bardzo podobny.
Załączony pdf jest skompresowany, bo forum "nie lubi" pdfów.
Attachments
nakretka.pdf.zip
(296.83 KiB) Downloaded 184 times
ChrisTom
Posts: 30
Joined: Sat Mar 21, 2015 9:10 am

Re: Drawing workbench - nieprawidłowe odwzorowanie

Post by ChrisTom »

Wygląda tak samo. Rozumiem, że to skutek priorytetów w rozwoju FreeCAD, i tego, że finalnym produktem nie mają być rysunki.
User avatar
PrzemoF
Veteran
Posts: 3520
Joined: Fri Jul 25, 2014 4:52 pm
Contact:

Re: Drawing workbench - nieprawidłowe odwzorowanie

Post by PrzemoF »

ChrisTom wrote:Wygląda tak samo. Rozumiem, że to skutek priorytetów w rozwoju FreeCAD, i tego, że finalnym produktem nie mają być rysunki.
Wydaje mi się, że nie ma priorytetów jako takich :-) Nad kodem pracuje tylko kilka osób, w wolnym czasie, więc ciężko just układać plan na przyszłość.

Wg starej szkoły rysunku technicznego to co jest w pdfie ma kilka błędów, ale nie widzę artefaktów.
ChrisTom
Posts: 30
Joined: Sat Mar 21, 2015 9:10 am

Re: Drawing workbench - nieprawidłowe odwzorowanie

Post by ChrisTom »

Rysunku uczyłem się wyłącznie w technikum elektronicznym i to było blisko 20 lat temu ;) Do niedawna miałem przerwę, co do błędów, to gdybyś mógł je wskazać (błędy w wymiarowaniu są poniekąd celowe, tak aby wykonawca nie musiał wykonywać niepotrzebnych obliczeń), pomogłoby mi to się doskonalić.
Co do artefaktów, postaram się je zakreślić w svg.
ChrisTom
Posts: 30
Joined: Sat Mar 21, 2015 9:10 am

Re: Drawing workbench - nieprawidłowe odwzorowanie

Post by ChrisTom »

PrzemoF wrote: Wydaje mi się, że nie ma priorytetów jako takich :-) Nad kodem pracuje tylko kilka osób, w wolnym czasie, więc ciężko just układać plan na przyszłość.
Jakieś priorytety muszą sobie określać (mniej lub bardziej doraźnie, ale jednak). Gdyby ta koderzy albo znaczna liczba użytkowników częściej zgłaszała problemy w tej kwestii, pewnie moduł zostałby poprawiony i udoskonalony.
PrzemoF wrote: Wg starej szkoły rysunku technicznego to co jest w pdfie ma kilka błędów, ale nie widzę artefaktów.
Dołączam SVG z zaznaczonymi artefaktami - pisząc artefakty rozumiem całe niewidoczne krawędzie lub ich fragmenty, które zostały odwzorowane jako widoczne. Częściej są to fragmenty niż całe. Z pobieżnej obserwacji odnoszę wrażenie, że tam gdzie krawędź przesłonięta jest przez jedną powierzchnię, tam ją widać, jeśli zasłonięta jest podwójną powierzchnią - nie jest wtedy odwzorowywana.
Co o tym sądzisz?
Attachments
NakretkaTmp.svg
(59.69 KiB) Downloaded 234 times
Last edited by ChrisTom on Fri Oct 02, 2015 8:12 pm, edited 1 time in total.
User avatar
PrzemoF
Veteran
Posts: 3520
Joined: Fri Jul 25, 2014 4:52 pm
Contact:

Re: Drawing workbench - nieprawidłowe odwzorowanie

Post by PrzemoF »

Widoki izometryczne kompletnie zignorowałem. Faktycznie coś się tam niedobrego dzieje.
ChrisTom
Posts: 30
Joined: Sat Mar 21, 2015 9:10 am

Re: Drawing workbench - nieprawidłowe odwzorowanie

Post by ChrisTom »

Zastanawiam się, czy nie warto byłoby puścić ten temat na którymś z anglojęzycznych wątków. Może, któryś z deweloperów zwróciłby na to uwagę.
A jeśli puścić to w jakiej działce?
User avatar
PrzemoF
Veteran
Posts: 3520
Joined: Fri Jul 25, 2014 4:52 pm
Contact:

Re: Drawing workbench - nieprawidłowe odwzorowanie

Post by PrzemoF »

Zdecydowanie tak! I dołącz koniecznie ten rysunek pokazujący artefakty. Myślę, że Open Discussion - może ktoś wie jak uzyskać lepsze rezultaty.
Post Reply