Dobór i organizacja modułów oraz makr do projektowania maszyn

Polish forum

Moderators: PrzemoF, kaktus

Forum rules
Regulamin forum i pomocne informacje

WAŻNE! Przeczytaj zanim poprosisz o pomoc
Post Reply
bakintek
Posts: 1
Joined: Sat Aug 15, 2015 6:20 pm

Dobór i organizacja modułów oraz makr do projektowania maszyn

Post by bakintek »

Zgodnie z prośbą:
OS: Windows 7
Word size of OS: 64-bit
Word size of FreeCAD: 64-bit
Version: 0.15.4671 (Git)
Branch: releases/FreeCAD-0-15
Hash: 244b3aef360841646cbfe80a1b225c8b39c8380c
Python version: 2.7.8
Qt version: 4.8.6
Coin version: 4.0.0a

Witam,
Śledzę poczynania twórców oprogramowania FreeCAD od pewnego czasu. Bardzo podoba mi się ta inicjatywa. Chciałbym również pomóc, jednak nie jestem programistą i nie znam dobrze języka angielskiego. Ciesze się, że została utworzona osobna grupa dla naszego kraju. Mam nadzieję, że powielanie wątków w naszym języku z wątkami w głównej grupie nie będzie przeszkadzać administracji. Na pewno wyczerpująca dyskusja ułatwi promocję FreeCAD w Polsce. Osobiście mam doświadczenie w komercyjnych oprogramowaniach CAD i szukam pewnych funkcjonalności w tym programie.

Wracając do tematu wątku, moje pytania brzmią: Jak najlepiej uporządkować dodatkowe moduły FreeCAD i makra? Zależy mi na dobrze zorganizowanym module projektowania części, złożenia i rysunku. Bardzo pomocna jest również biblioteka elementów typowych. Jakie makra warto wybrać przy projektowaniu maszyn? Jak ułatwić proces tworzenia dokumentacji?

Dziękuję i pozdrawiam
User avatar
PrzemoF
Veteran
Posts: 3520
Joined: Fri Jul 25, 2014 4:52 pm
Contact:

Re: Dobór i organizacja modułów oraz makr do projektowania maszyn

Post by PrzemoF »

Witaj na forum! :)
microelly2 pracuje nad "plugin loaderem" [1], ale nie wiem, czy to jest to czego szukasz. Biblioteka typowych części, pewnie jedna z wielu: [2]
Tutaj też znajdziesz kilka przydatnych linków: [3]

Co do tworzenia dokumentacji to niestety nie jestem pewien, czy FreeCAD jest juz na to gotowy, ale rozwój jest tak szybki, ze mogłem coś przegapić. Wymiarowanie: [4]

Jeżeli chcesz pomóc w tłumaczeniu na język polski to proszę zajrzyj tutaj [5] i tutaj [6]. Znajomość angielskiego jest przydatna, ale wg mnie dużo ważniejsza jest znajomość programów typu CAD. Tłumaczenie pojedyńczych słów czy krótkich fraz mozna bez problemu znaleźć w internecie, ale ocenić czy to tłumaczenie ma sens mozna tylko znając programy CAD.

[1] viewtopic.php?f=8&t=10556
[2] https://github.com/yorikvanhavre/FreeCAD-library
[3] viewtopic.php?t=9888
[4] https://github.com/hamish2014/FreeCAD_d ... mensioning
[5] http://www.freecadweb.org/wiki/index.ph ... isation/pl
[6] https://crowdin.com/project/freecad/pl
User avatar
arturromarr
Posts: 326
Joined: Sat Jun 24, 2017 9:32 pm
Location: Poland

Re: Dobór i organizacja modułów oraz makr do projektowania maszyn

Post by arturromarr »

Czy jest jakaś procedura dodawania modułów do oficjalniej instalacji na stałę?
Uważam, że CAD bez składania części jest mało użyteczny a moduł Assembly chociaż jeszcze prosty to całkiem funkcjonalny.
Mogli by zaimplementować pewne moduły na stałę, bo początkujący użytkownicy nie "bawią się" dodatkami i mogą się zniechęcać nie widząc potrzebnych narzędzi.
Przyznam, że gdyby nie istniało Assembly nie zająbym się FreeCAD-em.
Standardowa aplikacja CAD posiada jeszcze zawsze moduł do zwijania blach. Niestety ten dostępny dla FreeCAD-a jest bardzo prosty, ale coś już w nim zrobiłem. Mam nadzieję, że będzie rozwijany.
PS:
Powinna być jakaś "lista przebojów" na której głosowało by się na dodatki i proponowało nowe. Podejrzewam, że programiści nie mają tak dobrego rozeznania w tym co jest potrzebane użytkownikom czyli często konstruktorom.
User avatar
PrzemoF
Veteran
Posts: 3520
Joined: Fri Jul 25, 2014 4:52 pm
Contact:

Re: Dobór i organizacja modułów oraz makr do projektowania maszyn

Post by PrzemoF »

Z tego co wiem to nie ma oficjalnej procedury. I w zasadzie nie jest potrzebna - instalowanie dodatkowych modułów z Narzędzia->Add-on manager to 2 kliknięcia. Jeżeli chciałbyć coś dodać do Add-on Managera to można to zgłaszać na forum.

Dołącanie nowych modułów do głównej części FreeCADa wiąże się z tym, że będą one budowane za każdym razem kiedy będzie jakaś zmiana w kodzie (używamy ciągłej integracji) a już w tej chwili są spore problemy ze zbyt długo trwającą kompilacją.
User avatar
arturromarr
Posts: 326
Joined: Sat Jun 24, 2017 9:32 pm
Location: Poland

Re: Dobór i organizacja modułów oraz makr do projektowania maszyn

Post by arturromarr »

PrzemoF wrote: Mon Sep 25, 2017 7:08 am Z tego co wiem to nie ma oficjalnej procedury. I w zasadzie nie jest potrzebna
Mi się wydaje się, że istotne jest jakie są dodatki po instalacji . Pierwsze wrażenie jakie robi program jest ważne a świeży użytkownik nie zaczyna zabawy od instalowania dodatków. Może jestem nietypowy (nadto leniwy) ale sporo czasu minęło zanim coś doinstalowałem, najpierw szukałem wszystkiego w standardowej instalacji.
PrzemoF wrote: Mon Sep 25, 2017 7:08 am Dołącanie nowych modułów do głównej części FreeCADa wiąże się z tym, że będą one budowane za każdym razem kiedy będzie jakaś zmiana.
Te moduły chyba instalator kopiuje do katalogu na takiej samej zasadzie jak je później sami dodajemy. Np. Part, Draft są zwykłymi katalogami w Mod.
Chyba by wystarczy tylko kontrolować aktualną wersję i dbać o jej stabilność.
User avatar
PrzemoF
Veteran
Posts: 3520
Joined: Fri Jul 25, 2014 4:52 pm
Contact:

Re: Dobór i organizacja modułów oraz makr do projektowania maszyn

Post by PrzemoF »

Dla moduów w pythonie to by wystarczyło, ale czasami też jest c++ - wtedy potrzebna jest kompilacja.

Jeżeli uważasz, że jakiś moduł jest warty włączenia do głównej częsci warto o tym podyskutować z głównymi deweloperami.
User avatar
arturromarr
Posts: 326
Joined: Sat Jun 24, 2017 9:32 pm
Location: Poland

Re: Dobór i organizacja modułów oraz makr do projektowania maszyn

Post by arturromarr »

Po polsku sobie raczej z nimi nie pogadam. :(
Ogólnie, każdy program komercyjny czy otwarty musi spełniać oczekiwania użytkowników, tylko wtedy będzie dobry.
Wiem, że na bieżąco zgłaszane są błędy, ale czy toczy się gdzieś dyskusja, w którą stronę będą szły zmiany w programie, czy wymyślają je programiści według swego uznania?
User avatar
PrzemoF
Veteran
Posts: 3520
Joined: Fri Jul 25, 2014 4:52 pm
Contact:

Re: Dobór i organizacja modułów oraz makr do projektowania maszyn

Post by PrzemoF »

No raczej nie.. Zawsze się toczy jakaś dyskusja, ale decydujący wpływ coś się dzieje mają Ci którzy piszą kod. Jeżeli pojawi się ktoś i powie "mam super pomysł, trzeba zrobić XYZ" to jest szansa, że ktoś spróbuje to zrobić. Jeżeli pojawi się ktoś z gotowym kawałkiem kodu poprawiającym cokolwiek to najczęsciej jest to włączone do głównego repozytorium w ciągu kilku godzin i na drugi dzień jest dostępne dla użytkowników. Jest kilku naprawdę niesamowitych ludzi którzy robią znacznie więcej i to oni głównie decydują o kierunku rozwoju.
Post Reply