Kierunek rozwoju FreeCAD, nowości, ciekawostki, opinie

Polish forum

Moderators: PrzemoF, kaktus

Forum rules
Regulamin forum i pomocne informacje

WAŻNE! Przeczytaj zanim poprosisz o pomoc
dlewczuk
Posts: 29
Joined: Thu Sep 12, 2019 1:21 pm

Re: Kierunek rozwoju FreeCAD, nowości, ciekawostki, opinie

Post by dlewczuk »

Może i racja... Chociaż mimo wszystko mam nadzieję, że część osób przesiądzie się na FreeCAD.

Tylko czasami się zastanawiam czy, w oprogramowaniu Open Source, więcej użytkowników to lepiej?
Może ktoś wie jak do wzrostu zainteresowania oprogramowaniem podchodzą główni programiści i osoby mocno związane z rozwojem FreeCAD?

Wiem, że pierwszym i naturalnym wnioskiem jest to, że im więcej użytkowników i im większe zainteresowanie, tym lepiej.

Jednak już kilkanaście lat "siedzę w internecie" i przeglądam różne fora i czasami spotykam się z dosyć różnymi i hermetycznymi społecznościami, więc czasami się po prostu nad tym zastanawiam.

To forum (to po polsku jak i ogólne) wydaje się być dosyć przyjaźnie nastawione do użytkowników i wydaję mi się, że wniosek "im więcej użytkowników FreeCAD, tym lepiej" jest słuszny. Ale czy tak rzeczywiście jest?

*może to nie jest temat na tego typu rozważania, ale wydaje mi się, że mieści się w zakresie kierunku rozwoju lub ewentualnie opinii
User avatar
arturromarr
Posts: 326
Joined: Sat Jun 24, 2017 9:32 pm
Location: Poland

Re: Kierunek rozwoju FreeCAD, nowości, ciekawostki, opinie

Post by arturromarr »

kaktus wrote: Sun Oct 25, 2020 6:12 am W widoku drzewa ustawiałem kursor myszki na pozycji która mnie interesowała. :roll:
W 19-tce tak było? Ja używam 18-tki i nie mam takiego efektu.
Mogłoby tak zostać z tą przeźroczystością przy zaznaczaniu.
Poza tym tematem to możesz nadać transparentność każdemu obiektowi w zakładce widok.
User avatar
kaktus
Veteran
Posts: 1174
Joined: Sun Aug 11, 2019 11:59 am
Location: opolskie
Contact:

Re: Kierunek rozwoju FreeCAD, nowości, ciekawostki, opinie

Post by kaktus »

No i dogrzebałem się....

wspomniana prezentacja bryły działała w wersji:

OS: Windows 7 SP 1 (6.1)
Word size of OS: 64-bit
Word size of FreeCAD: 64-bit
Version: 0.19.21857 (Git)
Build type: Release
Branch: master
Hash: 750c169a6cb999f084915494f2fbec7c07297aae
Python version: 3.8.2
Qt version: 5.12.5
Coin version: 4.0.0
OCC version: 7.4.0
Locale: Polish/Poland (pl_PL)

Zrobiłem film w formacie mkv, ale nie da się gu tutaj zamieścić (około 400kB).

Edit (2020-10-26 19:04,40):
link do filmu.
Twórca polskiej wersji Wiki dla FreeCAD, współwórca polskiej wersji GUI.
"Cierpliwym być musisz, by wiedzę zgłębiać tajemną, gdyż ciemna strona mocy niszczącą i silną jest".
User avatar
arturromarr
Posts: 326
Joined: Sat Jun 24, 2017 9:32 pm
Location: Poland

Re: Kierunek rozwoju FreeCAD, nowości, ciekawostki, opinie

Post by arturromarr »

Mogliby to zostawić. Może trzeba się gdzieś odezwać w odpowiednim temacie na forum.
Pytanie, gdzie toczy się dyskusja o takich funkcjonalnościach?
User avatar
kaktus
Veteran
Posts: 1174
Joined: Sun Aug 11, 2019 11:59 am
Location: opolskie
Contact:

Re: Kierunek rozwoju FreeCAD, nowości, ciekawostki, opinie

Post by kaktus »

Tutaj :?:

Niech szlachta uczy się języka ...
:D
Twórca polskiej wersji Wiki dla FreeCAD, współwórca polskiej wersji GUI.
"Cierpliwym być musisz, by wiedzę zgłębiać tajemną, gdyż ciemna strona mocy niszczącą i silną jest".
dlewczuk
Posts: 29
Joined: Thu Sep 12, 2019 1:21 pm

Re: Kierunek rozwoju FreeCAD, nowości, ciekawostki, opinie

Post by dlewczuk »

Poczytałem trochę główne forum i wydaje się, że rozwój FreeCAD zmierza w dobrym kierunku.
Zwłaszcza, że są podejmowane kroki nad finansowaniem i opłacaniem programistów.
https://forum.freecadweb.org/viewtopic.php?f=8&t=12242


Uważam, że tak jak Blender staje w jednym szeregu z drogimi, komercyjnymi rozwiązaniami, tak i FreeCAD ma na to szanse.
Jednak w przypadku Blendera całe finansowanie wydaje sprawniej rozwiązane.

Tutaj żeby przelać darowiznę na początku trzeba zapoznać się z artykułem: https://wiki.freecadweb.org/Donate
Jest niby przycisk Quick Donation, ale przyznam się, że dopiero teraz go zauważyłem jak kopiowałem link.

Później, osoba chętna na wpłatę darowizny zaczyna się zastanawiać komu by tu przelać, czy wszystkim, czy może komuś wybranemu (bo akurat z tego modułu najczęściej korzysta). Co jest mniej istotne, bo po prostu liczy się aby cokolwiek, komukolwiek wpłacić - ale to jest miejsce na chwilę zastanowienia, które może spowodować to, że miną chęci na wpłatę darowizny.

Następnie znowu dwie opcje do wyboru. Patreon albo Liberapay (tylko jeden ma PayPal). Tu i tu trzeba założyć konto.
Więc skoro trzeba zakładać konto to chętny na wpłatę darowizny może sobie pomyśleć, że lepiej przekazać darowiznę całemu zespołowi na Liberapay.

W Liberapay znowu kilka opcji do wyboru (mała kwota - większość pójdzie na prowizję, większa kwota to już trzeba się zastanowić).
Na pierwszy rzut oka, jest ikonka PayPal, jest możliwość płatności co tydzień - spoko.
A w następnym okienku info, że PayPal nie obsługuje płatności cyklicznych.

I w tym wszystkim chodzi mi o to, że trzeba się trochę natrudzić żeby przelać darowiznę :)
To oczywiście nie jest skomplikowane, ale jednak jest parę miejsc, w których można zrezygnować.

Dla mnie fajną sytuacją byłby przycisk PayPal Donate, albo link do zbiórki na PayPal. Bezpośrednio do wsparcia całego zespołu.
A drugi przypadek to coś w rodzaju celów. Na przykład, tak jak jest u Yorika na Patreon. Jak zbierze $2000 na miesiąc to pracuje 'na pełny etat' nad FreeCAD.
Np. cel - praca nad modułem Assembly - jak zbierzemy $XXX to bierzemy się za to na poważnie i wdrażamy konkretny moduł jako moduł domyślny.

Być może są osoby, którym Open Source gryzie się z pieniędzmi, ale wydaje mi się, że pewnych rzeczy się nie przeskoczy bez tego.

Inna rzecz to zaangażowanym w rozwój FreeCAD zależy na wzroście popularności tego systemu.
To też jest dobry znak.
Jak ktoś zapyta na forum o coś prostego to nie jest (żeby nie użyć brzydkiego słowa) źle traktowany. Tylko normalnie sprawa zostaje rozwiązana.
Wydaje mi się, że pytania o sprawy podstawowe ściągają ruch z Google, co przyczynia się do wzrostu zainteresowania i popularności FreeCAD.

Kolejna śmieszna rzecz, co pewnie już większość z Was widziała, to marketingowcy SketchUp i Autodesk wykorzystywali zrzuty ekranu projektów wykonanych we FreeCAD przez Yorika.
I sam fakt, że oni to wykorzystali żeby promować swoje (komercyjne) rozwiązania, może świadczyć o tym, że we FreeCAD po prostu da się zrobić to co w ich systemach.

To na razie tyle moich przemyśleń i obserwacji.
Liczę, że FreeCAD osiągnie taką popularność na Blender.
User avatar
kwahoo
Posts: 680
Joined: Fri Nov 29, 2013 3:09 pm
Contact:

Re: Kierunek rozwoju FreeCAD, nowości, ciekawostki, opinie

Post by kwahoo »

Blender ma więcej doświadczenia z finansowaniem, bo to był całkowicie komercyjny program. Pamiętam jeszcze jak ok. 20 lat temu trwała zbiórka pieniędzy na wykupienie i otwarcie Blendera.

Pieniądze oczywiście nie zaszkodzą i warto je zbierać. Ale podejrzewam, że jeśli ktoś ma tak dużą wiedzę i umiejętności, żeby pisać program CAD, to nigdy nie ma problemu a pieniędzmi, a co najwyżej z czasem. Dopiero gdy można zapewnić długoterminowy kontrakt, dopiero wtedy można rozmawiać o pełnoetatowej pracy.

Blender na którymś etapie stał się tak dobry, by być przydatny dla korporacji, nie tylko dla użytkowników. Blender ma teraz 47 wspierających go komercyjnych firm. Co prawda $100 000 miesięcznie to może wydawać się niewiele, ale to stabilny dochód i z pewnością programiści Blendera nie muszą przejmować się najbliższą przyszłością.
dlewczuk
Posts: 29
Joined: Thu Sep 12, 2019 1:21 pm

Re: Kierunek rozwoju FreeCAD, nowości, ciekawostki, opinie

Post by dlewczuk »

kwahoo wrote: Mon Oct 26, 2020 11:38 pm Blender ma więcej doświadczenia z finansowaniem, bo to był całkowicie komercyjny program. Pamiętam jeszcze jak ok. 20 lat temu trwała zbiórka pieniędzy na wykupienie i otwarcie Blendera.

Pieniądze oczywiście nie zaszkodzą i warto je zbierać. Ale podejrzewam, że jeśli ktoś ma tak dużą wiedzę i umiejętności, żeby pisać program CAD, to nigdy nie ma problemu a pieniędzmi, a co najwyżej z czasem. Dopiero gdy można zapewnić długoterminowy kontrakt, dopiero wtedy można rozmawiać o pełnoetatowej pracy.
Dokładnie tak. Taka osoba jednak musi znaczną część czasu przeznaczać na pracę komercyjną, a pisanie FreeCAD jest pewnie bardziej przy okazji.
I właśnie jakby było więcej pieniędzy, to może ktoś mógłby się tym zająć na 100%.

Blender na którymś etapie stał się tak dobry, by być przydatny dla korporacji, nie tylko dla użytkowników. Blender ma teraz 47 wspierających go komercyjnych firm. Co prawda $100 000 miesięcznie to może wydawać się niewiele, ale to stabilny dochód i z pewnością programiści Blendera nie muszą przejmować się najbliższą przyszłością.
Stabilne $100 000 miesięcznie to już jest całkiem spora suma. Już kilka osób mogłoby pracować nad programem na pełny etat.

Czy widzisz szansę aby FreeCAD był przydatny korporacjom? Może jest jakiś obszar działalności, który może zaspokoić FreeCAD?

Jeżeli chodzi o przydatność korporacjom to w tym momencie widzę FreeCAD jako rozwiązanie dodatkowe i wspierające główne systemy CAD. Oczywiście w firmach, gdzie CAD jest głównym narzędziem.
W firmach (albo działach), gdzie np. CAM jest głównym narzędziem, FreeCAD może być głównym systemem CAD.

A może da się skopiować drogę Blendera jeżeli chodzi o finansowanie?

I domyślam się, że pewnie lepiej byłoby prowadzić tę dyskusję w wątku anglojęzycznym, ale jak ktoś z Polski trafi z wyszukiwarki do tego wątku to może zainteresuje się FreeCADem :)
User avatar
PrzemoF
Veteran
Posts: 3520
Joined: Fri Jul 25, 2014 4:52 pm
Contact:

Re: Kierunek rozwoju FreeCAD, nowości, ciekawostki, opinie

Post by PrzemoF »

dlewczuk wrote: Sun Oct 25, 2020 4:45 pm Czy mi się wydaje, czy ostatnio wzrosło zainteresowanie FreeCAD?

Zauważyłem, że po zmianach w licencjonowaniu Fusion 360 pojawiło się trochę nowych poradników.
Ale też YouTube zaczął mi wyświetlać więcej tutoriali na stronie głównej, nawet takich starszych, których wcześniej nie widziałem (tłumaczę to sobie tak: przez to, że wzrosło ogólne zainteresowanie, algorytm YT to zauważył i 'wypycha' te filmy szerzej).
"Trochę" zainteresowanie wzrosło: https://star-history.t9t.io/#FreeCAD/FreeCAD

Tu jest cała historia: https://forum.freecadweb.org/viewtopic. ... 80#p430812
dlewczuk
Posts: 29
Joined: Thu Sep 12, 2019 1:21 pm

Re: Kierunek rozwoju FreeCAD, nowości, ciekawostki, opinie

Post by dlewczuk »

Wow :D
Tego nie widziałem. Ładnie wykres poszybował w górę.
Czyli jednak coś było i zmiany w licencjonowaniu F360 miały wpływ.

Fajnie, że FreeCAD pojawia się w świadomości coraz większej liczby osób. Że w ogóle wiedzą, że jest alternatywa dla płatnych rozwiązań.
Post Reply