Freecad rysuje na tylnej ściance ?

Polish forum

Moderators: PrzemoF, kaktus

Forum rules
Regulamin forum i pomocne informacje

WAŻNE! Przeczytaj zanim poprosisz o pomoc
colnet
Posts: 14
Joined: Tue Jan 18, 2022 3:30 am

Freecad rysuje na tylnej ściance ?

Post by colnet »

Jestem początkującym w FreeCad i w ogóle w CAD. Mam wersję 0.18.4, pracuję pod Linux Mint. Projekt mam prosty - dwie płyty 90 x 130 x 8 mm, w każdej wycięty rowek w kształcie bieżni stadionu sportowego - w ten rowek ma wejść spirala grzejna - taka w "paciorkach", obie płyty skręcone ze sobą i to koniec projektu.

Robię tak: Pod Part Design klikam "Stwórz Nowy" potem "Nowy szkic", wybieram płaszczyznę XY i daję OK, potem rysuję prostokąt, symetryzuję go w osi X i w osi Y , potem nadaję wymiary 90 x 130 mm i wciskam "Close", potem "Wyciągnij" " i daję 8 mm i OK. Do tej pory przebiega wszystko OK. Następnie wciskam "Nowy szkic" wybieram też płaszczyznę XY, ale jak wcisnę "Dodaj szczelinę" chcąc narysować "bieżnię" - to i owszem program rysuje ją, ale na tylnej stronie tej płyty. Efektem po skończeniu w 3D są linie przerywane na prostych odcinkach "wysepki" która pozostaje po zrobieniu "kieszeni" z tej "bieżni". Proszę o pomoc w temacie.
User avatar
Shalmeneser
Veteran
Posts: 9474
Joined: Wed Dec 23, 2020 12:04 am
Location: Fr

Re: Freecad rysuje na tylnej ściance ?

Post by Shalmeneser »

File ?
Attachments
Capture d’écran 2022-01-23 194628.png
Capture d’écran 2022-01-23 194628.png (24.16 KiB) Viewed 3463 times
Stadium_SHALM.FCStd
(14.59 KiB) Downloaded 95 times
colnet
Posts: 14
Joined: Tue Jan 18, 2022 3:30 am

Re: Freecad rysuje na tylnej ściance ?

Post by colnet »

Zrobiłem zarówno printsreen jak zapisałem robotę FreeCAD'a do pliku. Jest w załączniku.
freecad2.jpg
freecad2.jpg (49.09 KiB) Viewed 3430 times
Attachments
freecad.FCStd
(9.65 KiB) Downloaded 87 times
colnet
Posts: 14
Joined: Tue Jan 18, 2022 3:30 am

Re: Freecad rysuje na tylnej ściance ?

Post by colnet »

Dodałem załacznik freecad.FCStd bo w poprzednim poście się jakoś nie dodał.
wieszak17
Posts: 250
Joined: Fri Jan 10, 2014 7:59 pm

Re: Freecad rysuje na tylnej ściance ?

Post by wieszak17 »

FC rysuje tam gdzie znajduje sie ten sketch. O ile dobrze myslę co chcesz zrobić to masz nastepujące możliwości:
1. kliknij Pad tak by otworzyć okienko z jego właściwościami i tam zaznach 'reversed' (odwrotnie? FC mam po angielsku tylko), wtedy Pad będzie wyciągnięty w drugą stronę i ścianka w punkcie 0,0,0 będzie ta dla Ciebie z przodu,
2. przypisz drugi sketch do odpowiedniej ścianki (mapuj sketch do płaszczyzny? (map sketch to face)) - jest to nie do końca zalecane, przy bardziej skomplikowanych projektach może prowadzć to do problemów z jego dalszą edycją
3. przesuń sketch (najpierw odklejając go) o te 8mm w odpowiednią stronę.
colnet
Posts: 14
Joined: Tue Jan 18, 2022 3:30 am

Re: Freecad rysuje na tylnej ściance ?

Post by colnet »

Dziękuję za odpowiedź. Nie mam jednak w menu takiej pozycji jak właściwości, a w nich "reverse"/odwróć. Pokazałen na fotce z aparatu foto. bo printscreen jakoś tego samego menu nie chciał "brać". Próbowałem kombinować na różne sposoby i np. to co widać w printscreenie - tam są otwory - próbowałem je przerobić na przelotowe , ale nie wyszło. Więc drugą połówkę zrobię od nowa i chyba na tym zakończy się moja przygoda w FreeCad'em.
Attachments
FreeCad_kadr.jpg
FreeCad_kadr.jpg (372.3 KiB) Viewed 3276 times
User avatar
Shalmeneser
Veteran
Posts: 9474
Joined: Wed Dec 23, 2020 12:04 am
Location: Fr

Re: Freecad rysuje na tylnej ściance ?

Post by Shalmeneser »

Reversed [?]
Attachments
Capture du 2022-01-24 20-39-49.png
Capture du 2022-01-24 20-39-49.png (26.39 KiB) Viewed 3257 times
colnet
Posts: 14
Joined: Tue Jan 18, 2022 3:30 am

Re: Freecad rysuje na tylnej ściance ?

Post by colnet »

No tak, jest w tych "Tasks", a ja szukałem tego we właściwościach "Pad". I tak w ogóle to żeby rysować "normalnie" to trzeba to zawsze "Reversed" włączać ?. Moim zdaniem powinno się rysować normalnie bez tego, a jak by ktoś chciał rysować na tylnej ściance to by sobie włączył to "Reversed".
colnet
Posts: 14
Joined: Tue Jan 18, 2022 3:30 am

Re: Freecad rysuje na tylnej ściance ?

Post by colnet »

Dziękuję wszystkim za pomoc - projekt udało mi się dokończyć.
To na pierwszy raz w programie typu CAD - to był prawdziwy mozoł pracy.
W załączniku rezultat - i jak ktoś z Was ma trochę czasu to prosiłbym
o jakieś uwagi, co poprawić, etc.
Attachments
grzalka.zip
(90.81 KiB) Downloaded 81 times
Last edited by colnet on Tue Jan 25, 2022 12:23 pm, edited 4 times in total.
wieszak17
Posts: 250
Joined: Fri Jan 10, 2014 7:59 pm

Re: Freecad rysuje na tylnej ściance ?

Post by wieszak17 »

colnet wrote: Mon Jan 24, 2022 10:56 pm No tak, jest w tych "Tasks", a ja szukałem tego we właściwościach "Pad".
Faktycznie niejasno się wyraziłem - te właściwości w "Tasks" pokazują się po dwukliku na Pad-a w drzewku operacji, trochę skrótu myślowego użyłem.
colnet wrote: Mon Jan 24, 2022 10:56 pmI tak w ogóle to żeby rysować "normalnie" to trzeba to zawsze "Reversed" włączać ?. Moim zdaniem powinno się rysować normalnie bez tego, a jak by ktoś chciał rysować na tylnej ściance to by sobie włączył to "Reversed".
Kwestia przyjętych konwencji - a one są jednak dla różnych osób różne. Nigdy nie szukałem czy jest opcja która umożliwia przełączenie tego dla cłego dokumentu np.
Post Reply