Dzień dobry - jak zacząć

Polish forum

Moderators: PrzemoF, kaktus

Forum rules
Regulamin forum i pomocne informacje

WAŻNE! Przeczytaj zanim poprosisz o pomoc
mariusz.dec
Posts: 14
Joined: Sat Jan 02, 2016 10:55 pm
Location: Warsaw, Poland

Re: Dzień dobry - jak zacząć

Post by mariusz.dec »

Opaska_bakterii_05.FCStd
(34.17 KiB) Downloaded 142 times
WOW, działa.
Ale tempo pokazywania miałeś niezłe :).
No ale w końcu wypatrzyłem wszystko.
DZIĘKI :)
Rozumiem więc, że filozofia takiego projektu polega na wykonywaniu kolejnych transformacji i wygaszaniu, czyli jakby "unieważnianiu obrazowania" kolejnych kroków.
Mam więc już rozwinięcie tego na laser, tylko trochę za dużo kresek poprzecznych :).
Poza tym gdy robiłem to w 2D, to do gięcia na zwykłej krawędziówce robiłem małe trójkąciki w liniach gięcia żeby było lepiej widać.
Znalazłem już tworzenie rysunków technicznych, ale bardziej przydałby mi się rodzaj powrotu do płaskiego szkicu, na którym mógłbym pozmieniać linie i kreski.
Gdzie tego szukać?
Dzisiaj już chyba nie podziałam, bo sąsiad zawołał na koniec świąt :D
Jeszcze raz dzięki za wsparcie.
Mariusz
User avatar
kwahoo
Posts: 680
Joined: Fri Nov 29, 2013 3:09 pm
Contact:

Re: Dzień dobry - jak zacząć

Post by kwahoo »

mariusz.dec wrote: Ale tempo pokazywania miałeś niezłe :).
To akurat bug, bo miałem nagrywanie w 15 klatach a odtwarzało się chyba w 30...

Co do obróbki 2D, najlepiej chyba wspomóc się Inkscape, choć kiedyś były eksperymenty z svg-edit https://www.youtube.com/watch?v=l749xe63t-U
mariusz.dec
Posts: 14
Joined: Sat Jan 02, 2016 10:55 pm
Location: Warsaw, Poland

Re: Dzień dobry - jak zacząć

Post by mariusz.dec »

To akurat bug, bo miałem nagrywanie w 15 klatach a odtwarzało się chyba w 30...
Test na zaangażowanie pytacza... rozumiem :)
BTW; nie skomentowałeś mojej oceny sytuacji/filozofii FreeCAD:
Rozumiem więc, że filozofia takiego projektu polega na wykonywaniu kolejnych transformacji i wygaszaniu, czyli jakby "unieważnianiu obrazowania" kolejnych kroków.
Będę wdzięczny za Twój punkt widzenia na ten aspekt.

Kwestia jest prosta - chcę coś robić dla podwykonawców pełnych projektów, a niekoniecznie będę miał naszego firmowego Solid Works'a (za mało zadań). Czy masz może przećwiczoną drogę przejścia w pełnym 3D do Solid Works?
Słyszałem o takich modelach części: SketchUp? Czy to jest pewne?

Wracając do 2D po 3D.
Czyli jeśli mam legalnego i znanego mi Corel'a, to w sumie powinienem tam po prostu wracać po rzutowaniu na płaszczyzny (face) i exporcie DWG/SVG?

pzdr
Mariusz
User avatar
kwahoo
Posts: 680
Joined: Fri Nov 29, 2013 3:09 pm
Contact:

Re: Dzień dobry - jak zacząć

Post by kwahoo »

mariusz.dec wrote:
Rozumiem więc, że filozofia takiego projektu polega na wykonywaniu kolejnych transformacji i wygaszaniu, czyli jakby "unieważnianiu obrazowania" kolejnych kroków.
Będę wdzięczny za Twój punkt widzenia na ten aspekt.
Drzewo z obiektami po lewej w większości programów CAD jest nazywane drzewem cech i jest w zasadzie listą operacji, które dokonało się na części. FreeCAD używa tego podejścia w Part Design, gdzie widoczny powinien być tylko ostatni, wynikowy obiekt, a wcześniejsze mogą (ale nie muszą) być przywracane do wyświetlania jeśli potrzebna jest edycja wcześniejszych operacji.
Przykład:
1. Robisz jakiś klocek przez wyciągnięcie szkicu - Pad
2. Na jednej ścianie wstawiasz szkic i robisz z niego otwór - Pocket; Pad zostaje wygaszony, zostaje tylko Pocket.
3. Uznajesz, że jednak klocek powinien być wyższy - edytujesz Pad bez przywracania go do wyświetlania, Pocket zostaje automatycznie zaktualizowany.
4. Uznajesz, że szkic w Pocket musi się odwoływać do geometrii z Pad, wtedy tymczasowo przywracasz widoczność Pad, żeby "mieć czego się złapać".

W temacie filozofii, mój starożytny tekst.

Jeśli coś nie chce się aktualizować, to warto sprawdzić graf zależności http://www.freecadweb.org/wiki/index.ph ... dencyGraph Powinien on być pionowy, bez rozgałęzień.

FreeCAD, w odróżnieniu od większości komercyjnych programów, umożliwia wiele paradygmatów projektowania, w tym także bardziej niskopoziomowych, opartych na geometrii obiektów a nie na cechach. Możesz rzucić tutaj okiem na mój inny starożytny tekst w części Lustro w warsztacie Part kontra lustro w warsztacie Part Design

Co do 2D, FreeCAD lepiej zapisuje w SVG niż w DXF. Jeśli masz Corela to też pewnie będzie dobry. Co kto lubi.

Nie bardzo rozumiem pytanie o SolidWorks (note: używam SW zawodowo). Chcesz otwierać modele 3D z FC w SW lub odwrotnie? Czy o podobieństwa/różnice w obsłudze FC i SW?

Jeśli o pierwszą rzecz, to pozostaje tylko zapisywanie w formacie STEP, ale wtedy traci się drzewo cech (pozostaje tylko wynikowy obiekt).

Jeśli o drugą, to FC i SW (podobnie jak Inventor, SE, Creo, NX, Catia itp.) prezentują tę samą filozofię projektowania i obsługa rożni się tylko nieco wyglądem interfejsu i liczbą dostępnych funkcji.

Sketchup, jak sama nazwa wskazuje, nadaje się do szybkiego, ale mało precyzyjnego modelowania.
mariusz.dec
Posts: 14
Joined: Sat Jan 02, 2016 10:55 pm
Location: Warsaw, Poland

Re: Dzień dobry - jak zacząć

Post by mariusz.dec »

Hej,
Dzięki za info i wskazane artykuły.
Przejrzałem, postudiuję pewnie jutro.
W znacznym stopniu pokazują sposób wejścia we FreeCAD'a dla "obcych" - o to chodzi.
Jakieś pytania bede miał na pewno, bo np. w którymś z tutoriali widziałem na liście narzędzi "Assembly", a u mnie tego nie ma.

Muszę się wczytać.
jeszcze raz dziękuję :)
Mariusz
sp9rqa
Posts: 47
Joined: Wed Jan 10, 2018 10:38 am
Location: Gorlice
Contact:

Re: Dzień dobry - jak zacząć

Post by sp9rqa »

Toczę nierówną walkę z freecadem i chciałbym przeczytać te starożytne teksty o których kol. kwahoo wspomina dwa posty wyżej, ale niestety pod wskazanymi linkami już nic takiego nie ma. Kopia na googlu też kieruje na linuxportal, który też nie działa.
Może ktoś ma kopię bądź też kol. kwahoo poprawi linki do swoich opracowań.
Post Reply