Problemy przy tworzeniu i edycji brył (Part/PartDesign)

Polish forum

Moderators: PrzemoF, kaktus

Forum rules
Regulamin forum i pomocne informacje

WAŻNE! Przeczytaj zanim poprosisz o pomoc
Post Reply
Piotr
Posts: 3
Joined: Sat Oct 21, 2017 5:44 pm

Problemy przy tworzeniu i edycji brył (Part/PartDesign)

Post by Piotr »

Witam,

Zainteresowałem się freecadem podczas poszukiwań odpowiedniego programu do tworzenia bardzo łatwo edytowalnych brył tworzonych na bazach szkiców, gotowych brył i operacji logicznych. Freecad wydaje się do tego idealnym narzędziem.
Zanim zacząłem nauczyłem się obsługi podstawowych workbenchów dzięki yt oraz oficjalnej www natomiast teraz rozpocząłem praktykę poprzez tworzenie własnych projektów. Niestety natrafiłem na kilka problemów, których nie potrafię przezwyciężyć stąd też moja prośba o pomoc.

Załóżmy, że chcę zrobić geometryczne popiersie kogoś znanego w 3d. Aby zbudować bryłę która posłuży mi jako podstawa do dalszych działań, potrzebuję dwa zdjęcia tej znanej osoby (front i bok) i na ich bazie tworzę z nich szkice w FC (workbench image itd). Kiedy mam już dwa szkice frontowy i boczny mogę wyciągnąć obydwa i utworzyć dwie bryły. Po odpowiednim ułożeniu mogę przejść do wytworzenia różnicy dwóch obiektów i mieć potrzebną podstawę do dalszej obróbki.
Tu zaczynają się schody.
Różnica obiektów wychodzi perfekcyjne jednakże nie mam możliwości dokonania dalszych edycji. Np. próby utworzenia szkicu a potem z niego bryły do kolejnej operacji logicznej nie przynoszą efektów, szkic nawet kompletny nie pokazuje się w przestrzeni roboczej a próba wyciągnięcia go do bryły kończy się komunikatem że na szkicu nie ma odpowiedniej przestrzeni 2d. Próby edycji poprzez Part i wprowadzenie np. walca/kostki i jakiejkolwiek operacji logicznej powodują, że nowo powstały obiekt powstaje lecz jest nieskończenie mały/niewidoczny.

Nie wiem co robię źle, ale wydaje mi się że jest to wina mojej niewiedzy, jednak takie problemy zdarzają mi się na różnych etapach projektu natomiast raczej w każdym z nich. Używam odświeżania przy każdej operacji i dbam o szczegóły projektu. Rysuję dość skomplikowane rzeczy i te opory niszczą efektywność pracy z FC. Jeżeli ktoś posiada bardzo funkcjonalną wykładnię postępowania w projektowaniu a przede wszystkim w edycji brył byłbym wdzięczny za porady. Chętnie dowiem się wszystkiego co pomoże mi zręcznie modelować i dobrze ustalać co za pomocą czego mogę zrobić żeby nie spotkały mnie problemy w dalszej części projektu.

Posiadam też taki problem, tzn FC nie zapisuje moich ustawień wprowadzonych np. personalizacja wizualna programu. Da się z tym coś zrobić?

Pozdrawiam



OS: Windows 10
Word size of OS: 64-bit
Word size of FreeCAD: 64-bit
Version: 0.16.6706 (Git)
Build type: Release
Branch: releases/FreeCAD-0-16
Hash: f86a4e411ff7848dea98d7242f43b7774bee8fa0
Python version: 2.7.8
Qt version: 4.8.7
Coin version: 4.0.0a
OCC version: 6.8.0.oce-0.17
Piotr
Posts: 3
Joined: Sat Oct 21, 2017 5:44 pm

Re: Problemy przy tworzeniu i edycji brył (Part/PartDesign)

Post by Piotr »

problem braku możliwości edycji brył rozwiązałem poprzez zainstalowanie Graphviz, okazało się że powstała zależność uniemożliwiająca edycję której wcześniej nie widziałem.

pozostał mi problem z niezapisującą się personalizacją FC.

pozdrawiam
User avatar
PrzemoF
Veteran
Posts: 3520
Joined: Fri Jul 25, 2014 4:52 pm
Contact:

Re: Problemy przy tworzeniu i edycji brył (Part/PartDesign)

Post by PrzemoF »

Witaj na forum!

Trochę zgaduję, ale może jakiś problem z prawami dostępu to pliku konfiguracji? Plik nazywa się user.cfg i pod linukesm jest tu: ~/.FreeCAD/user.cfg

Tak na marginesie to popiersie chyba dużo łatwiej by było zrobić w blenderze, chyba, że masz doby powód, żeby używacć FreeCADa.
Piotr
Posts: 3
Joined: Sat Oct 21, 2017 5:44 pm

Re: Problemy przy tworzeniu i edycji brył (Part/PartDesign)

Post by Piotr »

geometryczne popiersie ma zachować swoje kanciaste kształty, całkowicie wystarczające jest modelowanie poprzez operacje na bryłach. takie popiersie jest geometryczną podobizną możliwą z łatwością do wydrukowania lub wyspawania ;) freecad wydaje się najprostszym, najbardziej intuicyjnym i przede wszystkim darmowym tego typu narzędziem :)
Post Reply