Projekt 3D, drewniana miska z otworem, CNC

Polish forum

Moderators: PrzemoF, kaktus

Forum rules
Regulamin forum i pomocne informacje

WAŻNE! Przeczytaj zanim poprosisz o pomoc
Win
Posts: 20
Joined: Thu Nov 23, 2017 4:00 pm

Projekt 3D, drewniana miska z otworem, CNC

Post by Win »

Cześć,

potrzebuję stworzyć projekt czegoś na wzór miski z otworem, aby docelowo wykonać go na frezarce CNC z drewna. Osoba, która obsługuje maszynę powiedziała, że przyjmuje dwa formaty plików: .dxf, .igs.

Mam pewne doświadczenie w rysunkach technicznych 2D w Autocadzie i wizualizacjach 3D w Blenderze/3ds max.
Jednak nigdy nie tworzyłem we FreeCadzie obiektów 3d do maszyny CNC.

Rozpocząłem wątek po angielsku, ale tak średnio rozumiem.
https://forum.freecadweb.org/viewtopic.php?f=3&t=25514

Do tej pory nauczyłem się:
- tworzyć proste obiekty 3d,
- wiem, że FreeCAD do .dxf'a exportuje tylko 2d,
- CNC czyta Gcode, czyli instrukcje co i jak ma wykonać.

Stworzyłem taki projekt i wyexportowałem do .igs:
nowa wersja testowa.FCStd
(8.11 KiB) Downloaded 133 times
nowa wersja testowa.iges
(12.17 KiB) Downloaded 89 times
.iges wysłałem do pracownika i powiedział, że maszyna nie widzi. Sprawdzi jeszcze na innej.
Jeśli dobrze rozumiem, do tego projektu brakuje Gcode'u w, którym trzeba np. określić początkowy rozmiar kawałka drewna, gdzie ma wiercić itp.? ale czy on będzie zawarty w rozszerzeniu .igs?

Jeśli moglibyście coś podpowiedzieć to będę wdzięczny bo błądzę po tym programie, a potrzebuję się go nauczyć.

PS Przyznam, że nawet nie wiem jaka jest kolejność postępowania przy takiej pracy. Czy powinienem uzyskać dane konfiguracyjne frezarki, które trzeba wprowadzić do FreeCAD'a itd., a może ja powinienem tylko zaprojektować model 3D, a pracownik CNC powinien dokończyć tą konfigurację?

Jeśli znacie artykuł, gdzie jest to opisane to proszę o linka.
Pozdrawiam!
User avatar
arturromarr
Posts: 326
Joined: Sat Jun 24, 2017 9:32 pm
Location: Poland

Re: Projekt 3D, drewniana miska z otworem, CNC

Post by arturromarr »

Cześć,
Może coś nie tak z wersją jest, bo chyba 17-tki używasz a ona jeszcze rozwijana jest cały czas.
Jak zaimportowałem twój plik to w środku ma dziwny czarny kolor.
Wyeksportowałem u siebie w 16-tce i spowrotem po zaimportowaniu jest dobrze.
Zobacz może z moim plikiem czy będzie dobrze na maszynie.
Jeszcze jest ważne co zaznaczasz przy eksporcie, trzeba skazać konkretną bryłę a w 17-tce jest jeszcze body, może tu jest problem.
Jak opanujesz eksportowanie to pomyślimy nad tym kształtem.
Attachments
nowsza wersja testowa.iges
(10.6 KiB) Downloaded 99 times
Win
Posts: 20
Joined: Thu Nov 23, 2017 4:00 pm

Re: Projekt 3D, drewniana miska z otworem, CNC

Post by Win »

Witaj,

dzięki za odpowiedź.

Mam nowe informacje: maszyna przyjęła .step :), więc zostaje przy FreeCAD'zie. Wystarczy, że dostarczę bryłę i rzuty z wymiarami, a pracownik CNC stworzy gcode.

Jeśli chodzi o dobór wersji FreeCAD'a to mam obydwie 16 i 17. W moim temacie po angielsku forumowicz powiedział, że jak bym chciał tworzyć własny gcode to powinienem wybrać nowszą. Potrzebuję samą bryłę, więc zostanę przy stabilnej 16.

Jeśli chodzi o kształt to będzie następujący:
- bryła podglądowa zrobiona w blenderze i wyexportowana do .obj. FreeCAD importuje to bez problemu. Model posiada zaznaczone krawędzie, które muszą być zaokrąglone, a które ostre. Oczywiście powierzchnie docelowo będą gładkie, a nie takie kwadratowe.
model_zaokraglone_krawedzie.obj
(91.31 KiB) Downloaded 99 times
Z tego co już wiem to prawdopodobnie trzeba stworzyć rzut od boku i kształt od góry, następnie sweep? kształtu po ścieżce z góry, a potem odbicie lustrzane. Podejrzewam, że zaokrąglenia krawędzi fazowanie? robi się na końcu. Będę próbował, ale jeszcze ciężko poruszam się po tych zakładkach part/part design itp. oraz po widokach. Jeśli mógłbyś/moglibyście pomóc będę wdzięczny.
User avatar
arturromarr
Posts: 326
Joined: Sat Jun 24, 2017 9:32 pm
Location: Poland

Re: Projekt 3D, drewniana miska z otworem, CNC

Post by arturromarr »

To napisz co było nie tak z bryłą wcześniej, żeby jakaś nauka z tego była.
Tak na szybko narysowałem, o coś takiego chodzi?
Attachments
miska.fcstd
(116.87 KiB) Downloaded 96 times
Screenshot_20171203_195523.png
Screenshot_20171203_195523.png (117.4 KiB) Viewed 4603 times
Win
Posts: 20
Joined: Thu Nov 23, 2017 4:00 pm

Re: Projekt 3D, drewniana miska z otworem, CNC

Post by Win »

arturromarr wrote: Sun Dec 03, 2017 6:58 pm To napisz co było nie tak z bryłą wcześniej, żeby jakaś nauka z tego była.
Tak na szybko narysowałem, o coś takiego chodzi?
Niestety nie umiem określić co było powodem błędów w poprzednich bryłach. Jedynie przypuszczam, że trzeba było dobrać rozszerzenie pliku pod daną maszynę. W moim przypadku wyszło, że .step jest ok.

Jeśli chodzi o bryłę ze zdjęcia to jest niemal idealna. Brakuje tylko stopnia w "dnie" miski, oraz nadania krągłości na pewne krawędzie.
srodek_forum.jpg
srodek_forum.jpg (56.6 KiB) Viewed 4589 times
zewn_forum.jpg
zewn_forum.jpg (46.75 KiB) Viewed 4589 times
trudne miejsca.jpg
trudne miejsca.jpg (94.53 KiB) Viewed 4589 times
Proszę, żebyś wytłumaczył mi krok po kroku z uwzględnieniem w, którym workbenchu pracujesz w danej chwili, jak uzyskałeś ten efekt.
Nie chcę iść na łatwiznę i korzystać z Twojego projektu, tylko stworzyć własny, a jestem na etapie nauki FreeCAD'a i jeszcze nie umiem samemu tworzyć trudniejszych rzeczy.

Pozdrawiam!

PS Ogólnie wszędzie ma być zaokrąglenie oprócz tych 3 krawędzi.
User avatar
arturromarr
Posts: 326
Joined: Sat Jun 24, 2017 9:32 pm
Location: Poland

Re: Projekt 3D, drewniana miska z otworem, CNC

Post by arturromarr »

Przeważnie jest kilka dróg do osiągnięcia tego samego, zwłaszcza we FrreCad-dzie, który ma wiele niezależnych narzędzi.
W tym przypadku korzystałem głównie z przybornika "Part".
Dobrze być w stylu nawigacji umożliwiającym zaznaczanie, w tym celu klikamy prawy klawisz na przestrzenie roboczej i wybieramy styl nawigacji; CAD.
Najpierw narysowałem dwie kule i rozsunąłem je względem siebie. Jak zaznaczy się obiekt to po lewej stronie w górnej zakładce "model" pod drzewem są dwie dolne zakładki: pierwsza pozwala "widok" edytować wygląd, druga "Dane" między innymi położenie. Przeunąłem jedną z kul wzdłuż osi X (rozwinąć "Placement" i "Position")
Następnie zaznaczyłem obydwie kule i utworzyłem ich część wspólną.
Dalej wstawiłem kostkę i ustwiłem ją jak by zawierała część którą trzeba odciąć od poprzeniej bryły. Korygując wymiary i położenie jak przy ustawianiu kuli.
Kiedy relacja brył jest odpowiednia można wykonać ich różnicę. Najpierw zaznaczamy na drzewie po lewej co ma zostać (bryła z sumy kul) a następnie trzymając klawisz "Ctrl" to co ma być odjęte czyli kostę i klikamy ikonkę róźnicy logicznej.
Powtarzamy tą czynność z innym położeniem kolejnej kostki dla obcięcia dołu miski.
Dalej zaznaczamy górną powierzchcnię miski która ma zostać otwarta i klikamy narzędzie do ustawiania grubości.
Dolny otwór można zrobić pozostając w tym samym przyborniku wstawiając w odpowiednim miejscu walec i odejmując go od powstałej wcześniej bryły.
Ja jednak zmieniłem przybornik na "Part Design".
Zaznaczyłem dolną powierzchnię misy i kliknąłem ikonkę szkicownika. W nim narysowałem prosy okrąg i opuściłem szkicownik.
Po zaznaczeniu szkicu na drzewie można wybrać ikonkę kieszeni "pocked" i usunąć materiał.
Kolejne etapy spróbuj sam jak będą trudności to będziemy myśleć.
Powodzenia.
Attachments
miska1.png
miska1.png (76.34 KiB) Viewed 4575 times
miska2.png
miska2.png (51.81 KiB) Viewed 4575 times
miska3.png
miska3.png (27.18 KiB) Viewed 4575 times
miska4.png
miska4.png (14.15 KiB) Viewed 4575 times
miska5.png
miska5.png (21.34 KiB) Viewed 4575 times
Win
Posts: 20
Joined: Thu Nov 23, 2017 4:00 pm

Re: Projekt 3D, drewniana miska z otworem, CNC

Post by Win »

Dziękuje za zaangażowanie!

Przesyłam pierwsze przymiarki.
Efekt jest daleki od zamierzonego, ale na początek nauki jest ok, bo wskazuje zalążki finalnej bryły.
Jak widać brakuje mi kształtu od góry, bo moja miska jest nadal okrągła, a powinna być taką łezką.

Następna i bardzo ważna sprawa, mam już ustalone wymiary docelowe, a gdy jestem w part workbench ciężko mi zadbać o prawidłowe odległości. Bardziej przemawia do mnie sketch z wymiarami, niż obliczanie przesunięć prymitywów. Czy jest na to metoda?
miska_part.FCStd
(171.82 KiB) Downloaded 90 times
PS Czasem przy używaniu fillet/chamfer znika mi cały obiekt :)

Pozdrawiam
User avatar
arturromarr
Posts: 326
Joined: Sat Jun 24, 2017 9:32 pm
Location: Poland

Re: Projekt 3D, drewniana miska z otworem, CNC

Post by arturromarr »

Win wrote: Mon Dec 04, 2017 11:37 pm Jak widać brakuje mi kształtu od góry, bo moja miska jest nadal okrągła, a powinna być taką łezką.
To dlatego, że w złym miejscu umieściłeś kostkę która ma odciąć górę sumy kul. Ty usunąłeś jedną połówkę i zostawiłeś fragment jednej z kul, tymczasem trzeba pozostawić symetrycznie kawałki obydu kul.
Attachments
Screenshot_20171205_201424.png
Screenshot_20171205_201424.png (33.25 KiB) Viewed 4535 times
Screenshot_20171205_201720.png
Screenshot_20171205_201720.png (35.65 KiB) Viewed 4535 times
Win
Posts: 20
Joined: Thu Nov 23, 2017 4:00 pm

Re: Projekt 3D, drewniana miska z otworem, CNC

Post by Win »

arturromarr wrote: Tue Dec 05, 2017 7:23 pm
Win wrote: Mon Dec 04, 2017 11:37 pm Jak widać brakuje mi kształtu od góry, bo moja miska jest nadal okrągła, a powinna być taką łezką.
To dlatego, że w złym miejscu umieściłeś kostkę która ma odciąć górę sumy kul. Ty usunąłeś jedną połówkę i zostawiłeś fragment jednej z kul, tymczasem trzeba pozostawić symetrycznie kawałki obydu kul.
Zgadza się. Uzyskałem już końcowy kształt. Dzięki!
Teraz tylko lub aż kwestia wymiarów. Czy jest na to łatwy sposób jak przy sketch'ach(dzięki którym robię otwory) czy trzeba mieć świadomość przy każdym przesunięciu prymitywa ile odetniemy?
prawidlowy ksztalt miski.FCStd
(817.95 KiB) Downloaded 96 times
User avatar
arturromarr
Posts: 326
Joined: Sat Jun 24, 2017 9:32 pm
Location: Poland

Re: Projekt 3D, drewniana miska z otworem, CNC

Post by arturromarr »

Przy tej koncepcji osiągnięcia kształtu to faktycznie dojście do założonych wymiarów jest kłopotliwe, ale możliwe.
Trzeba trochę pobawić się wielkościami elementów i ich przesunięciami. Dla ułatwienia można w tle narysować zarys wymiarów w szkicu, a na koniec go wygasić, lub usunąć.
Post Reply