Powitalnia

Polish forum

Moderators: PrzemoF, kaktus

Forum rules
Regulamin forum i pomocne informacje

WAŻNE! Przeczytaj zanim poprosisz o pomoc
User avatar
PrzemoF
Veteran
Posts: 3520
Joined: Fri Jul 25, 2014 4:52 pm
Contact:

Re: Powitalnia

Post by PrzemoF »

Witam na forum! :D
dlewczuk
Posts: 29
Joined: Thu Sep 12, 2019 1:21 pm

Re: Powitalnia

Post by dlewczuk »

Hej,
Jestem Damian. Prowadzę blog https://programista-cam.pl i kanał na YouTube.
https://youtu.be/Bl7qmOFQApQ

Udało mi się przygotować tutoriale i kurs wprowadzający w pracę z FreeCAD.
https://www.udemy.com/course/freecad-dl ... MISTACAM35

Mam nadzieje, ze materiały te ułatwią komuś początki pracy z FreeCAD. Z doświadczenia wiem, ze nie jest to najbardziej intuicyjny CAD 3D, ale to jakie ma możliwości w stosunku do ceny jaką musimy za niego „zapłacić”, sprawia, ze nie można przejść obojętnie obok tego systemu.

Liczę też na to, że materiały, które publikuje przyczynią się chociaż trochę do promocji FreeCAD jako systemu CAD 3D nie tylko do zastosowań w domu.

Znam dziesiątki firm, które świadczą usługi obróbki skrawaniem i wiele z tych firm nie ma żadnego systemu CAD, mają tylko system CAM. Dostają dokumentację od klientów i w większości przypadków radzą sobie z samym systemem CAM. Ale czasami są sytuacje, że samemu trzeba stworzyć dokumentację 3D. I dla wielu z nich SolidWorks czy Inventor to za duży koszt w stosunku do stopnia w jakim wykorzystaliby to oprogramowanie. Tutaj właśnie chciałbym aby takie firmy nie rezygnowały z systemów CAD, tylko żeby sprawdziły FreeCAD. Może się okazać, ze spełni przynajmniej cześć wymagań i ułatwi trochę pracę.
User avatar
kaktus
Veteran
Posts: 1174
Joined: Sun Aug 11, 2019 11:59 am
Location: opolskie
Contact:

Re: Powitalnia

Post by kaktus »

Miło powitać kolejnego mentora.
:mrgreen:
Twórca polskiej wersji Wiki dla FreeCAD, współwórca polskiej wersji GUI.
"Cierpliwym być musisz, by wiedzę zgłębiać tajemną, gdyż ciemna strona mocy niszczącą i silną jest".
Pseudokibic
Posts: 1
Joined: Tue Oct 08, 2019 7:51 am

Re: Powitalnia

Post by Pseudokibic »

Dzień dobry
zaczynam dopiero swoją przygodę z szeroko pojętą inżynierią. W pierwszej kolejności chciałbym nauczyć się tworzyć rozkroje blach stalowych do pod laser.
User avatar
arturromarr
Posts: 326
Joined: Sat Jun 24, 2017 9:32 pm
Location: Poland

Re: Powitalnia

Post by arturromarr »

ramzes wrote: Mon Nov 26, 2018 9:18 pm Mam nadzieję, że się uda, chociaż narazie to obawiam się, że wyląduję w psychiatryku prędzej :)
Cześć,
spokojnie mamy kaftany :).
Jakby coś wydawało się trudne to pytaj, od tego jest forum.
Mikej
Posts: 1
Joined: Wed Nov 20, 2019 5:53 pm

Re: Powitalnia

Post by Mikej »

Witam nazywam się Jakub, chciałbym dołączyć do zespołu tłumaczącego wiki na polski. :D
User avatar
Folio
Posts: 3
Joined: Sat Dec 14, 2019 12:08 pm
Location: Opolskie

Re: Powitalnia

Post by Folio »

Witam.
Jestem początkującym użytkownikiem FreeCAD. Na oprogramowanie trafiłem przypadkiem próbując uzyskać dostęp do plików STP w pracy. Pierwszym i dobrym softem do obsługi STP jaki udało mi się znaleźć to z Open Cascade - Cad Assistant. Świetyny i lekki ale nie dawał możliwości rozłączania poszczególnych złożonych elementów. Sięgnąłem przez przypadek za FreeCAD ale od razu nie zaciekawił mnie na tyle. Mam 2 wersje z czego jedna na WIN dużym komputerze a druga z której pomimo gorszych parametrów sprzętu na Linux i starym laptopie. Zainteresowałem się bardziej kiedy nacisk w pracy był już tak duży aby jednak wyciągać poszczególne elementy z modeli projektów narzędzi. Wtedy zrobiłem pierwszą pracę elementu wymiennego którą zleciłem do wykonania w narzędziowni. Do tego musiałem w pracy zacząć ogarniać inny program - NX.
Muszę przyznać że dużo elementów pomiędzy tymi dwoma programami jest identycznych.
...powoli do przodu bo nie ma wyjścia... heh.

Pozdrawiam Wszystkich Forumowiczów.
User avatar
PrzemoF
Veteran
Posts: 3520
Joined: Fri Jul 25, 2014 4:52 pm
Contact:

Re: Powitalnia

Post by PrzemoF »

Mikej wrote: Sun Nov 24, 2019 9:26 am Witam nazywam się Jakub, chciałbym dołączyć do zespołu tłumaczącego wiki na polski. :D
Witam na forum! :)
Już wiesz jak dostać dostęp?
User avatar
PrzemoF
Veteran
Posts: 3520
Joined: Fri Jul 25, 2014 4:52 pm
Contact:

Re: Powitalnia

Post by PrzemoF »

Folio wrote: Sat Dec 14, 2019 5:31 pm [..] Do tego musiałem w pracy zacząć ogarniać inny program - NX.
Muszę przyznać że dużo elementów pomiędzy tymi dwoma programami jest identycznych.
...powoli do przodu bo nie ma wyjścia... heh.

Pozdrawiam Wszystkich Forumowiczów.
Cześć! Słowo "identycznie" brzmi ciekawie :) Mozesz napisac cos o tym NX?
User avatar
Folio
Posts: 3
Joined: Sat Dec 14, 2019 12:08 pm
Location: Opolskie

Re: Powitalnia

Post by Folio »

Może przesadziłem z identycznością...ale podobnie działające w podobnych miejscach funkcje odnajduję ucząc się więc tak napisałem... ;-\
NX jest SIEMENSa, podobnie działa gdzie wybieramy "moduł" do danej pracy
Post Reply