Poprawianie projektu

Polish forum

Moderators: PrzemoF, kaktus

Forum rules
Regulamin forum i pomocne informacje

WAŻNE! Przeczytaj zanim poprosisz o pomoc
sp9rqa
Posts: 47
Joined: Wed Jan 10, 2018 10:38 am
Location: Gorlice
Contact:

Re: Poprawianie projektu

Post by sp9rqa »

Modelowałem sobie wczoraj antenę i natrafiłem na prozaiczny problem, ale to może tak ma być.

Czy jest możliwość "wyciągnięcia" dwóch elementów z jednego szkicu równocześnie?
lpda_szkic.png
lpda_szkic.png (24.69 KiB) Viewed 3256 times
Jak próbuję wyciągnąć powyższy rysunek, to wyciąga mi tylko jeden kwadrat. Może to trzeba jakoś powiązać ze sobą?
lpda_wyciagniecie.png
lpda_wyciagniecie.png (8.2 KiB) Viewed 3254 times
W sumie poradziłem sobie w inny sposób, ale na przyszłość dobrze wiedzieć, czy jest taka możliwość.
lpda.zip
(79.85 KiB) Downloaded 73 times
User avatar
kwahoo
Posts: 679
Joined: Fri Nov 29, 2013 3:09 pm
Contact:

Re: Poprawianie projektu

Post by kwahoo »

Nie ma przez polecenie Pad z PartDesign. AFAIK to ograniczenie dotyczy też większości komercyjnych programów CAD, nie tylko FreeCADa.

Da się za to przez Extrude z Part.
sp9rqa
Posts: 47
Joined: Wed Jan 10, 2018 10:38 am
Location: Gorlice
Contact:

Re: Poprawianie projektu

Post by sp9rqa »

kwahoo wrote: Thu Feb 08, 2018 6:14 pm
Da się za to przez Extrude z Part.
Nie próbowałem, ale gdzieś przewinęła mi się jakiś czas temu informacja, żeby nie mieszać środowisk w wersji 0.17. Jak już się coś robi w Part Design to od początku do końca. No, chyba że to opacznie zrozumiałem, a nie mogę namierzyć tego tekstu o migracji z wersji 0.16 na 0.17.
User avatar
arturromarr
Posts: 326
Joined: Sat Jun 24, 2017 9:32 pm
Location: Poland

Re: Poprawianie projektu

Post by arturromarr »

Lepiej, żeby można było korzystać równolegle z różnych środowisk, bo każde ma swoje przewagi. Ja korzystam z nich jednocześnie w wielu tworzonych elementach.
sp9rqa
Posts: 47
Joined: Wed Jan 10, 2018 10:38 am
Location: Gorlice
Contact:

Re: Poprawianie projektu

Post by sp9rqa »

arturromarr wrote: Fri Feb 09, 2018 1:32 pm Lepiej, żeby można było korzystać równolegle z różnych środowisk, bo każde ma swoje przewagi. Ja korzystam z nich jednocześnie w wielu tworzonych elementach.
https://onedrive.live.com/?authkey=%21 ... 37&o=OneUp
User avatar
kwahoo
Posts: 679
Joined: Fri Nov 29, 2013 3:09 pm
Contact:

Re: Poprawianie projektu

Post by kwahoo »

Generalnie lepiej nie mieszać wysokopoziomowego PartDesign z niskopoziomowymi workbenchami jak Part czy Draft. FC, w odróżnieniu od większości programów CAD, pozwala na to, co może stać się pułapką na którymś z etapów projektu.
User avatar
arturromarr
Posts: 326
Joined: Sat Jun 24, 2017 9:32 pm
Location: Poland

Re: Poprawianie projektu

Post by arturromarr »

Ja mieszam środowiska, bo pewne polecenia albo ich opcje, są niedostępne w innych.
Przykładowo fazowanie w Part Desegn jest tylko symetryczne ( przynajmniej w 16-tce, której używam), natomiast w Part można użyć zmiennej długości. Takich przykładów jest wiele.
Bardzo często korzystam z operacji bool-owskich. Im dłużej robię coś prywatnie tym bardziej doceniam jego różnorodność i brakuje mi jej w programie komercyjnym w pracy.
Wiem, że mieszanie środowisk czasem wpędza w kłopoty, ale lepiej jakby nie rezygnowano z tej możliwości, tylko ułatwiono to, bo to siła FC.
User avatar
kwahoo
Posts: 679
Joined: Fri Nov 29, 2013 3:09 pm
Contact:

Re: Poprawianie projektu

Post by kwahoo »

f3nix wrote: Fri Jan 12, 2018 1:29 pm
arturromarr wrote: Thu Jan 11, 2018 7:48 pm Jest gdzieś informacja czy pracują nad tym problemem?
Trochę informacji jest tu i tu

Ale wydaje mi się, że ten problem nie będzie rozwiązany w najbliższym czasie.

Pozdrawiam,
Mateusz
Odkopuję temat, bo mamy postępy w kwestii Topological Naming. Powinno już działać w wydaniu FreeCAD_assembly3 0.4, które można pobrać stąd. Na razie tylko w module Part.
User avatar
arturromarr
Posts: 326
Joined: Sat Jun 24, 2017 9:32 pm
Location: Poland

Re: Poprawianie projektu

Post by arturromarr »

Co to dokładnie: FreeCAD_assembly3 0.4, czy to zmodyfikowana wersja programu z dodanym rozszerzeniem do złożeń?
Pytam, bo jest instalka pod M$ a ja mam Linuxa.
sp9rqa
Posts: 47
Joined: Wed Jan 10, 2018 10:38 am
Location: Gorlice
Contact:

Re: Poprawianie projektu

Post by sp9rqa »

arturromarr wrote: Wed Apr 11, 2018 7:50 pm Co to dokładnie: FreeCAD_assembly3 0.4, czy to zmodyfikowana wersja programu z dodanym rozszerzeniem do złożeń?
Pytam, bo jest instalka pod M$ a ja mam Linuxa.
No, ale możesz użyć AppImage pod linuksem.
Post Reply