Powiązanie wymiarów między dwoma rysunkami/częściami

Polish forum

Moderators: PrzemoF, kaktus

Forum rules
Regulamin forum i pomocne informacje

WAŻNE! Przeczytaj zanim poprosisz o pomoc
Post Reply
User avatar
mzagozdzon
Posts: 14
Joined: Wed Feb 21, 2018 9:34 pm

Powiązanie wymiarów między dwoma rysunkami/częściami

Post by mzagozdzon »

Cześć,

OS: Windows 10
Word size of OS: 64-bit
Word size of FreeCAD: 64-bit
Version: 0.16.6712 (Git)
Build type: Release
Branch: releases/FreeCAD-0-16
Hash: da2d364457257a7a8c6fb2137cea12c45becd71a
Python version: 2.7.8
Qt version: 4.8.7
Coin version: 4.0.0a
OCC version: 6.8.0.oce-0.17

Przekopałem co mogłem i nie znajduję. O ile wpisanie reguły wymiarowej w ramach tego samego rysunku/części rozwikłałem o tyle nie umiem znaleźć czy da się uzależnić wymiar w jednej części od wymiaru w innej.
Przykład: Modeluję łożysko z wymiarem otworu wewnętrznego Fi_01=100. Potem modelując wałek w kolejnym rysunku [czyli tworząc kolejną cześć] chciałbym uzależnić wymiar średnicy wałka od Fi_01 z łożyska. Da się ? Jak to zrobić ?

dzięki/M
User avatar
arturromarr
Posts: 326
Joined: Sat Jun 24, 2017 9:32 pm
Location: Poland

Re: Powiązanie wymiarów między dwoma rysunkami/częściami

Post by arturromarr »

Wydaje mi się, że obecnie nie ma powiązań pomiędzy różnymi częściami zapisanymi w osobnych plikach.
FC nie ma takiego wyraźnego podziału na części i złożenia. (Niektóre komercyjne aplikacje też mają takie podejście.)
Podzespoły, które mają relacje wymiarowe, które planujemy zmieniać, można rysować w jednym projekcie. Dla ułatwienia poruszania się w złożonym projekcie służą grupy. Na drzewie projektu tworzysz grupy o nazwach np. łożysko i wałek, następnie do nich jak do fizycznych katalogów wrzucasz operacje konkretnych części
Ja jednak wolę wyraźny podział i używam dodatku Assembly2. Obecnie dynamicznie rozwija się Assembly 3, liczę, że może tu znajdziemy bardziej zaawansowane powiązania pomiędzy elementami.
Trzeba mieć świadomość, że FC nie jest jeszcze dojrzałą aplkacją i czasem trzeba "pokombinować", żeby osiągnąć zamierzony efekt, ale co to dla nas :).
User avatar
mzagozdzon
Posts: 14
Joined: Wed Feb 21, 2018 9:34 pm

Re: Powiązanie wymiarów między dwoma rysunkami/częściami

Post by mzagozdzon »

Dziękuję za odpowiedz. Oczywiście pamiętam że to nie komercyjny kombajn typu NX czy Catia. Moje podejście wynika z tego ze tworząc projekt lubię potem korzystac z wcześniej zamodelowanych obiektów w innych projektach a tworząc jeden projekt z grupami trudniej o to choć tez się da.
Czekam zatem z nadzieją na Assembly 3. Byłoby super.

/M
User avatar
arturromarr
Posts: 326
Joined: Sat Jun 24, 2017 9:32 pm
Location: Poland

Re: Powiązanie wymiarów między dwoma rysunkami/częściami

Post by arturromarr »

Jeśli nie oczekujesz od FC wszystkiego tego co mają aplikacje za kilkadziesiąt tysięcy to bardzo zdrowe podejście. FC wiele potrafi, ale są rzeczy trzeba robić w indywidualny sposób, więc pozbycie się nawyków z innych programów to podstawa.
mzagozdzon wrote: Thu Feb 22, 2018 10:35 am Moje podejście wynika z tego ze tworząc projekt lubię potem korzystac z wcześniej zamodelowanych obiektów w innych projektach a tworząc jeden projekt z grupami trudniej o to choć tez się da.
Dobrze Cię rozumiem, bo też lubię mieć stworzone części w osobnych plikach. Na szczęście grupy przenoszą się pomiędzy projektami zwykłym kopiuj-wklej w edycji. Można więc bez problemu przenosić tak tworzone części do innych projektów lub wyłuskiwać do nowego pliku jako samodzielne części.
Post Reply