Nowy moduł

Polish forum

Moderator: PrzemoF

Forum rules
Regulamin forum i pomocne informacje

WAŻNE! Przeczytaj zanim poprosisz o pomoc
User avatar
mzagozdzon
Posts: 13
Joined: Wed Feb 21, 2018 9:34 pm

Nowy moduł

Postby mzagozdzon » Wed Jun 13, 2018 12:00 pm

Dzień dobry

Stwierdziłem że wrzucę temat. Mam styczność z branżą kamieniarską i stąd w ogóle zagadnienie. Materiał taki jak kamień najczęściej ma jakiś układ użylenia tzw rysunek. Tnąc i układając kolejne płyty często zachodzi potrzeba pocięcia dużych płyt na mniejsze w taki sposób aby poszczególne "żyły" łączyły się ze sobą i w ten sposób sprawiały wrażenie że tworzą całość.
Dotąd do takiego wirtualnego cięcia i składania poszczególnych elementów w 3D z nałożoną teksturą z uwzględnieniem jej wymiarów rzeczywistych i z uwzględnieniem usuniecia perspektywy obiektywu możliwa jest w SketchUp + np. Gimp.

Nie umiem tego zrobić w Freecad. Nie widzę możliwości dodania i formatowania tekstury która potem da się dzielić na odrębne elementy.


Czy ktoś ma na to jakiś pomysł ? Może ktoś z szanownych forumowiczów jest w stanie stworzyć np osobny moduł do takiej operacji ? Moduł mógłby być używany w różnych branżach gdzie trzeba uwzględnić teksturę materiału aby uzyskać odpowiedni podział a potem uzyskane elementy i nimi operować w projekcie widząc użylenie.

Pozdr./M
User avatar
PrzemoF
Posts: 2902
Joined: Fri Jul 25, 2014 4:52 pm
Contact:

Re: Nowy moduł

Postby PrzemoF » Wed Jun 13, 2018 12:45 pm

Ciekawy pomysł. Z tego co wiem nie jest to obecnie możliwe. Jesteś w stanie wrzucić jakieś obrazki, żeby opisać problem? Operujesz tylko na płaszczyżnie? Założyłbym, że obróbka zdjęcia płyty będzie poza FreeCADem - nie ma co duplikować programów typu gimp, RawTherapee, czy darktable.

Mam wrażenie, że wszystko co jest potrzebne to automatyczne przeniesienie mapowania tekstury na nowe podzielone obiekty.

P.S. Jeżeli Twój angielski jest wystarczający to polecam pisać na forum ogólnym.
User avatar
mzagozdzon
Posts: 13
Joined: Wed Feb 21, 2018 9:34 pm

Re: Nowy moduł

Postby mzagozdzon » Wed Jun 13, 2018 1:21 pm

Będę dzisiaj i jutro działać na sketchUp z tematem to zrobię screeny i wrzucę.
Właśnie chodzi o to żeby ciąć w 3d w Freecad z zachowaniem podziału tekstury na obiekcie. Programy graficzne które znam są toporne w tej kwestii a poza tym istnieje niebezpieczeństwo że po przeniesieniu dojdzie do przeskalowania i będzie potem problem ze składaniem.

Oczyszczenie zdjęcia ze zniekształcenia przez prerspektywę obiektywu i ewentualne oczyszczenie zdjęcia z niepotrzebnych rzeczy może spokojnie załatwić gimp ale potem to spreparowane zdjęcie trzeba zaimportować do Freecad. Po zaimportowaniu do freecad widzę to tak że rysuję rzeczywisty kształt płyty kamiennej, na której powierzchnię mogę wrzucić teksturę w postaci zaimportowanego zdjęcia i taki komlet staje się czymś co potem kroję na kawałki z uwzględnieniem tego że np. szerokość cięcia tarczy to np. 4mm. Po przecięciu uzyskuję niezależne od siebie elementy które mogę układać gdzie chcę i jak chcę na modelu np. kominka, ściany, etc. I mogę te uzyskane elementy obrabiać czyli robić w nich otwory, fazy, zaokrąglęnia.


Angielski niestety nie jest płynny dlatego zacząłem od polskiej grupy ale jeśli nie damy rady to wrzucę i tam..