Gięcie gotowych obiektów Step

Polish forum

Moderators: PrzemoF, kaktus

Forum rules
Regulamin forum i pomocne informacje

WAŻNE! Przeczytaj zanim poprosisz o pomoc
Post Reply
mariusz.dec
Posts: 14
Joined: Sat Jan 02, 2016 10:55 pm
Location: Warsaw, Poland

Gięcie gotowych obiektów Step

Post by mariusz.dec »

Witam kolegów,
Mała kontrybucja dla początkujących:
zawitałem tu 2,5 roku temu, ale wyszło na to, że FC 0.15 i 0.16 mnie nie przekonał.
Gdy się pojawił 0.17 udało mi się nawiązać konkretną łączność z filozofią FC, także dzięki większej liczbie typów nawigacji.
No i trafiłem na tutoriale jednego z autorów FC, Rolanda Franka - niestety opuścił nas w 2017 r.
Link do tutoriali jest w Credits'ach FC, nick autora to BPLRFE lub Learn FreeCAD - mówi powoli i wyraźnie po angielsku i powoli pokazuje bez skrótów klawiszowych - polecam gorąco.
A teraz do rzeczy:
Najczęściej dostaję gotowy step PCB z Altiuma. Ułożenie go w czymś, sprawdzenie poprawności i relacji - nie ma problemu, nawet w całkiem sporych konstrukcjach robionych gdzie indziej np. w SW czy Inventorze.
Ale dzisiaj dostałem PCB flex i chciałem go zagiąć.
Niby prosta sprawa, płaska rzecz, 90 stopni na promieniu ok 5 mm, z płaskimi końcami po 10 mm.
Bez żadnego problemu potrafię to narysować na kilka sposobów - w SheetMetal WB czy Sketcher -> Extrude, Draft -> Extrude.
No ale na tej wygiętej PCB było co nieco rzeczy do spasowania ze światem, więc musiałbym to robić od nowa w FC żeby spasować wszystko.
Pytanie:
Jak zgiąć gotowy, płaski obiekt pobrany jako Step.
Znalazłem różne tutoriale, ale tylko o krzywiznach w całości natywnych dla FC.
Ktoś pomoże?
Mariusz
User avatar
PrzemoF
Veteran
Posts: 3520
Joined: Fri Jul 25, 2014 4:52 pm
Contact:

Re: Gięcie gotowych obiektów Step

Post by PrzemoF »

Rzuć okiem na ten filmik: https://forum.freecadweb.org/viewtopic. ... ap#p223594
Nie jest to bezpośrednio STEP, ale może się przyda.
User avatar
arturromarr
Posts: 326
Joined: Sat Jun 24, 2017 9:32 pm
Location: Poland

Re: Gięcie gotowych obiektów Step

Post by arturromarr »

Myślę, że wygięcie gotowej płytki przygotowanej w obcym programie będzie problematyczne.
Ja bym to zrobił, przygotowując dwa osobne fragmenty płytek, podzielone w miejscu gięcia (odcinając raz jedną część, w drugiej przeciwną). Po zaimportowaniu do FC można by ustawić je w przestrzeni jako zgięte i dodać którymś z narzędzi bryłę zagięcia pomiędzy nimi.
Rozumiem, że dostajesz gotową płytkę i nie możesz obrobić jej w Altiumie, bo tam przecież można chyba zagiąć płytkę i w takiej postaci wyeksportować?
mariusz.dec
Posts: 14
Joined: Sat Jan 02, 2016 10:55 pm
Location: Warsaw, Poland

Re: Gięcie gotowych obiektów Step

Post by mariusz.dec »

Dzięki za podpowiedzi.
Faktycznie na proponowany przez Ciebie podział też wpadłem, ale skoro uczę się FC, to postanowiłem zapytać :)
Jeśli chodzi o uwagi na temat Altiuma, to oczywiście wszystko jest mi wiadome. Ja akurat używam najstarszej licencji firmowej (kontrola, nie projektowanie), więc nie mam tej możliwości i pomyślałem, że zrobię to w FC. Koledzy mają oczywiście taką możliwość, ale nie zawsze chcę i mogę im przeszkadzać.
Poza tym sądzę, że gięcie gotowych obiektów by mi się przydało do układania wiązek kablowych. Tymczasem próbuję to zrobić na ścieżkach, ale nie zawsze jest oczekiwany efekt.
Post Reply