Jeden szkic dla wielu elementów

Polish forum

Moderators: PrzemoF, kaktus

Forum rules
Regulamin forum i pomocne informacje

WAŻNE! Przeczytaj zanim poprosisz o pomoc
Post Reply
240sx
Posts: 5
Joined: Fri May 03, 2019 3:58 pm

Jeden szkic dla wielu elementów

Post by 240sx »

Witam,

Od niedawna używam freecad-a i brakuje mi wiedzy jak sprawić, aby wiele elementów 3D używało tego samego szkicu. Można oczywiście zrobić kopię, ale wówczas każdy element będzie miał własną kopię szkicu. Mi chodzi o to, aby zmieniając jeden szkic, zmiały się od razu WSZYSTKIE obiekty 3D, które z niego powstały.

Pozdrawiam i dziękuję, ml.
User avatar
arturromarr
Posts: 326
Joined: Sat Jun 24, 2017 9:32 pm
Location: Poland

Re: Jeden szkic dla wielu elementów

Post by arturromarr »

Raczej szkic jest przyporządkowany do obiektu. Ale robi się to w inny sposób.
Robisz kompletny szkic, czyli tak który ma wszelkie relacjie i jak najmniej punktów swobody i kopiujesz go.
W pierwszym szkicu nazwyasz wymiary, kąty itp, które planujesz zmieniać. W kolejnych tworzysz więzy pomiędzy szkicami właśnie tych wymiarów.
Wtedy korygując pierwszy szkic pozostałe będą same się zmieniać.
Widać ten mechanizm na moim filmiku:
https://tube.midov.pl/videos/watch/3534 ... 49e814c5b8
240sx
Posts: 5
Joined: Fri May 03, 2019 3:58 pm

Re: Jeden szkic dla wielu elementów

Post by 240sx »

Dziękuję za odpowiedź. Tylko chyba ten link dotyczy wątku więzów pomiędzy różnymi elementami.
User avatar
arturromarr
Posts: 326
Joined: Sat Jun 24, 2017 9:32 pm
Location: Poland

Re: Jeden szkic dla wielu elementów

Post by arturromarr »

Tak,tylko w tym rzecz, że jak w pełni zdefiniujesz szkic, nadając wymiary więzy i nazwiesz co co ma się zmieniać, to możesz skopiować ten szkic dla innych elementów. Powiązując zmienne wymiary z pierwszym bazowym, efekt będzie taki jakby wszytkie elementy były oparte na tym samym pierwszym szkicu, zmieniając coś w nim automatycznie zmienią się pozostałe.
Wiem, że trochę to kombinowane rozwiązanie, ale w efekcie daje to o co ci chodziło.
Post Reply