Funkcja Array pomnaża nie tylko zaznaczony element

Polish forum

Moderators: PrzemoF, kaktus

Forum rules
Regulamin forum i pomocne informacje

WAŻNE! Przeczytaj zanim poprosisz o pomoc
Post Reply
sp36
Posts: 32
Joined: Thu Feb 27, 2020 7:50 am

Funkcja Array pomnaża nie tylko zaznaczony element

Post by sp36 »

Witam. W załączonym pliku za pomocą funkcji Array 4 chcę pomnożyć element pionowy ( widok z góry ) po lewej stronie. Nie wiem co się dzieje, że pomnaża się również element poziomy dolny oraz "cylindry". Zaznaczam oczywiście tylko element pionowy. Wygląda, że zaznaczenie łapie też to czego nie powinno. Nie wiem jak z tego wybrnąć. Proszę o pomoc. Dziękuję
Attachments
Taras.FCStd
(112.05 KiB) Downloaded 90 times
wieszak17
Posts: 250
Joined: Fri Jan 10, 2014 7:59 pm

Re: Funkcja Array pomnaża nie tylko zaznaczony element

Post by wieszak17 »

Bo to jest jeden element. Jedno 'Body' to zawsze jedna całość i jako jedność jest traktowana. Zrób poszczególne belki i podstawy każde jako osobne 'body' i wtedy Ci zadziała. W obrębie jednego 'Body' każda kolejna operacja coś dodaje lub odejmuje od poprzedniej bryły, nigdy nie tworzy czegoś osobnego. Jak masz wątpliwości to dwa razy kliknij na wybrany element - podświetlone zostanie to co jest uznane za całość.
sp36
Posts: 32
Joined: Thu Feb 27, 2020 7:50 am

Re: Funkcja Array pomnaża nie tylko zaznaczony element

Post by sp36 »

W pierwszej kolejności użyłem Array do pomnożenia belek w poziomie ( 3 szt ). Tutaj wszystko poszło normalni. Następnie według dokładnie tego samego schematu postąpiłem z pionowymi. Idąc od początku projektu jest to to samo body, a efekt tej samej funkcji jej różny. Mogę oczywiście rysować każdą z osobna. Taki tok postępowania używałem w innych projektach. Tylko przy takim podejściu zaczynały się inne problemy. Aby ustawić belkę we właściwym miejscu korzystałem z funkcji Coincydent. Niby się trzymało razem przez jakiś czas. Czasem jednak przy kolejnych operacjach to połączenie przestawało działać i elementy zmieniały położenie. Rysując każdy kawałek pojedynczo szybciej będzie ołówkiem na kartce. Dzięki za poradę. Pozdrawiam
wieszak17
Posts: 250
Joined: Fri Jan 10, 2014 7:59 pm

Re: Funkcja Array pomnaża nie tylko zaznaczony element

Post by wieszak17 »

Nie do końca:
- "Array" zawiera jedynie fundamenty, ok.
- "Array001" zawiera podpórki z fundamentami, wiec jak chodziło Ci o powielenie samych podpórek to już nie ok.
- "Array002" to poziome listwy z fundamentami i podpórkami z jednej strony - czyli już nie ok.
- "Array003" to to samo co "Array002"
- "Array004" to juz całkiem misz masz.

Poprzednich błędów nie widziałeś, bo powtarzające się nadprogramowe elementy pokrywały się z już istniejącymi prawidłowymi.
Zaznacz sobie po kolei elementy i nacisnij spacje - to przełącza czy element jest widoczny czy nie - i pooglądaj poszczególne elementy przy ukrytych pozostałych.

Jedno Body -to jeden unikalny element - czyli np. jedna pozioma belka - takie Body potem powielasz, ale pionowa belka to osobne 'Body' powinno być i też osobno powielone. Póki co w tym projekcie powinieneś mieć cztery Body - pojedynczy fundament, pojedyncza podporka, pojedyncza belka pozioma i pojedyncza belka pionowa, potem każde odpowiednio powielasz i wrzucasz do obiektu 'Part' i masz taras który możesz dowlnie ustawiać edytując położenie wyłącznie obiektu 'Part'. Choc ja bym zrobił fundament z podpórka jako unikalny element - wtedy w projekcie sa trzy Body, trzy Array-e i jeden Part
Post Reply