Program mi się psuje przy ustawianiu przezroczystości

Polish forum

Moderators: PrzemoF, kaktus

Forum rules
Regulamin forum i pomocne informacje

WAŻNE! Przeczytaj zanim poprosisz o pomoc
Post Reply
Czuperek
Posts: 5
Joined: Tue Dec 22, 2020 12:09 pm

Program mi się psuje przy ustawianiu przezroczystości

Post by Czuperek »

Dzień dobry. Tworzę kostkę, zaczynam przestawiać jej przezroczystość i program przestaje odpowiadać. Mam też inne problemy z programem, ale być może na tym najprostszym do pokazania przykładzie, znajdzie się rozwiązanie pozostałych usterek.
Wersja programu:
OS: Windows 10
Word size of OS: 64-bit
Word size of FreeCAD: 64-bit
Version: 0.18.4 (GitTag)
Build type: Release
Branch: releases/FreeCAD-0-18
Hash: 980bf9060e28555fecd9e3462f68ca74007b70f8
Python version: 3.6.6
Qt version: 5.6.2
Coin version: 4.0.0a
OCC version: 7.3.0
Locale: Polish/Poland (pl_PL)

W załączniku dodałem zrzut ekranu co się dzieje jak spróbuję tą kostkę obrócić. Proszę zauważyć też, że z prawego górnego rogu zniknął podgląd widoku, ta taka kostka z podpisanymi bokami. Zniknęła jak tylko zacząłem przestawiać przezroczystość. Na tym etapie program już jest bezużyteczny, nic nie mogę w nim zrobić i zaraz przestaje odpowiadać.
Attachments
kostka prawie.png
kostka prawie.png (76.98 KiB) Viewed 2002 times
User avatar
kwahoo
Posts: 683
Joined: Fri Nov 29, 2013 3:09 pm
Contact:

Re: Program mi się psuje przy ustawianiu przezroczystości

Post by kwahoo »

Podejrzewam problemy z sterownikami/implementacją OpenGL. Szczególnie starsze grafiki AMD i Intela kulają na Windows/OpenGL. Dodatkowo jeśli masz sterowniki instalowane przez Windows Update (tak to się nazywa?) a nie ze strony producenta, to jest spora szansa, że masz tylko emulację OpenGL 1.4 bez rozszerzeń.
User avatar
arturromarr
Posts: 326
Joined: Sat Jun 24, 2017 9:32 pm
Location: Poland

Re: Program mi się psuje przy ustawianiu przezroczystości

Post by arturromarr »

Może spróbuj zmienić ustawienia w: Edycja->Preferencje->Wyświetlanie->Użyj OpenGL VBO?
Czuperek
Posts: 5
Joined: Tue Dec 22, 2020 12:09 pm

Re: Program mi się psuje przy ustawianiu przezroczystości

Post by Czuperek »

arturromarr wrote: Wed Dec 23, 2020 8:19 am Może spróbuj zmienić ustawienia w: Edycja->Preferencje->Wyświetlanie->Użyj OpenGL VBO?
Spróbowałem, nic to nie dało.
kwahoo wrote: Tue Dec 22, 2020 9:02 pm Podejrzewam problemy z sterownikami/implementacją OpenGL. Szczególnie starsze grafiki AMD i Intela kulają na Windows/OpenGL. Dodatkowo jeśli masz sterowniki instalowane przez Windows Update (tak to się nazywa?) a nie ze strony producenta, to jest spora szansa, że masz tylko emulację OpenGL 1.4 bez rozszerzeń.
Komputer mam niestety jakiś dziwny. Przekonałem się o jego dziwności jak chciałem zrobić mu tuning, ma bardzo dziwne części. Grafika zintegrowana AMD Radeon™ RX Vega 11.
Link do kompa:
Komp
Nigdy nie instalowałem w nim żadnych sterowników, wszystko się samo aktualizowało. Jakie sterowniki są mi potrzebne, żeby to zadziałało? Nie wiem, czy to ma jakiś związek, ale coś dziwnego dzieje się z grafiką np. w GTA V. Samochody, które powinny mieć chromowany kolor są czarne i tylko pod jakimś dziwnym kątem patrząc jest chrom.
User avatar
kwahoo
Posts: 683
Joined: Fri Nov 29, 2013 3:09 pm
Contact:

Re: Program mi się psuje przy ustawianiu przezroczystości

Post by kwahoo »

Czuperek wrote: Wed Dec 23, 2020 1:38 pm Jakie sterowniki są mi potrzebne, żeby to zadziałało?
Pobierz paczkę ze strony producenta https://www.amd.com/en/support

GTA V raczej nie ma związku (inne API).
Ryzen 3400G powinien dawać sobie radę z FreeCAD-em bez problemów.

Komputer ma nie tyle dziwną co nieoptymalną konfigurację. Jak się używa integry to aż się prosi o szybki RAM dwukanałowo. A tutaj tylko jedna kość i tylko 2666. No i oczywiście mają swoją płytę główną, która jest bardzo uboga w złącza. Ot, urok komputerów z półki.
Czuperek
Posts: 5
Joined: Tue Dec 22, 2020 12:09 pm

Re: Program mi się psuje przy ustawianiu przezroczystości

Post by Czuperek »

Tak! To właśnie to było problemem, pobrałem te sterowniki i wszystko działa. Ten komputer ma jakiś śmieszny, mały zasilacz i nie można kupić żadnego porządnego do dobrej karty graficznej. To jest mój komputer przejściowy, dozbieram na inny i go sprzedam. Jeśli ktoś jest ciekawy, czy sterowniki pomogły na problem z chromowanym kolorem pojazdów w GTA V- nie, nie pomogły. To już raczej kwestia sprzętu. Dziękuję za pomoc. :)

Edycja:
Ważna sprawa. Okazuje się, że same sterowniki nie były rozwiązaniem. Pan kolega arturromarr zalecił zmianę ustawień wyświetlania, co uczyniłem i nic to nie dało. Ustawiłem to według rady kolegi i potem zastosowałem radę Pana kolegi kwahoo- zainstalowałem sterowniki. Wszystko było ok, potem wszedłem w ustawienia, odznaczyłem Open GL VBO i problem wrócił. Wniosek? Obie czynności były potrzebne do naprawienia problemu- zmiana ustawień + pobranie sterowników.
Attachments
kostka normalnie.png
kostka normalnie.png (144.4 KiB) Viewed 1809 times
User avatar
arturromarr
Posts: 326
Joined: Sat Jun 24, 2017 9:32 pm
Location: Poland

Re: Program mi się psuje przy ustawianiu przezroczystości

Post by arturromarr »

Fajnie, że się udało, ważne, żeby się nie poddawać przy problemach.

To teraz do projektowania. :)
User avatar
kwahoo
Posts: 683
Joined: Fri Nov 29, 2013 3:09 pm
Contact:

Re: Program mi się psuje przy ustawianiu przezroczystości

Post by kwahoo »

Czuperek wrote: Fri Dec 25, 2020 11:47 am odznaczyłem Open GL VBO i problem wrócił.
No niestety to znaczy, że pobrane sterowniki dalej są zabugowane, tylko trochę mniej niż wcześniejsze. AMD powinno zrobić na Windows dokładnie to samo co na Linuksie: napisać sterowniki całkowicie od zera, albo chociaż przeportować implementację OpenGL z Linuksa. Na GTA może pomóc DXVK.
Post Reply