Pasek zębaty i projekt zębatki

Polish forum

Moderators: PrzemoF, kaktus

Forum rules
Regulamin forum i pomocne informacje

WAŻNE! Przeczytaj zanim poprosisz o pomoc
Post Reply
TREBOR4
Posts: 2
Joined: Sun Mar 21, 2021 5:34 pm

Pasek zębaty i projekt zębatki

Post by TREBOR4 »

Hej
Stanąłem w martwym punkcie. A mianowicie: chciałbym zaprojektować zębatkę do konkretnego paska zębatego . O ile samo stworzenie i wydrukowanie zębatek nie jest problemem ( ogarniam temat ) to zaprojektowanie zębatki do konkretnego paska zębatego jest wielkim problemem.
Pasek opasa koło zębate i zmienia się odległość zębów w pasku i teraz jak to wyliczyć dla dowolnej średnicy koła zębatego. Nie mogę ustawić takich samych wymiarów zęba w zębatce o sr. np 100mm i 30mm bo się inaczej załamują zęby i nie będzie odpowiedniego zazębiania . Wszystkie materiały jakie znalazłem to tylko o kołach zębatych i przekładniach . Nic o dopasowaniu paska do zębatki. Jeśli ktoś to ogarnia proszę o wsparcie.
Wymiary mojego paska w załączniku
Attachments
Pasek zębaty omega_3m.png
Pasek zębaty omega_3m.png (31.15 KiB) Viewed 3746 times
User avatar
PrzemoF
Veteran
Posts: 3520
Joined: Fri Jul 25, 2014 4:52 pm
Contact:

Re: Pasek zębaty i projekt zębatki

Post by PrzemoF »

Witamy na forum!

Paski i koła do pasków są standartowymi elementami. Jeżeli masz pasek poszukaj norm określających jak ma wyglądać koło. Tu chyba jest trochę informacji, ale nie wiem na 100% [1]. Twoje pytanie trochę przypomina pytanie "Mam śrubę M8. Jak zaprojektować do niej nakrętkę?"

[1] https://www.pawo-alu.pl/oferta/elementy ... -i-klinowe
User avatar
kwahoo
Posts: 680
Joined: Fri Nov 29, 2013 3:09 pm
Contact:

Re: Pasek zębaty i projekt zębatki

Post by kwahoo »

Wygląda mi to na lekko zmodyfikowany profil HTD 3M, co jest niefortunne, bo FreeCAD ma tylko kreator do profili GT.

Image

Rysujesz walec o obwodzie równym obwodowi okręgu podziałowego (sprocket pitch circle), czyli liczba zębów * podziałka (u ciebie 3). Potem jeden ząbek paska, tak żeby linia neutralna paska (belt pitch line) i okręg podziałowy koła (sprocket pitch circle) były styczne. Wycinasz jeden ząbek, a potem resztę powieleniem wokół osi koła.
TREBOR4
Posts: 2
Joined: Sun Mar 21, 2021 5:34 pm

Re: Pasek zębaty i projekt zębatki

Post by TREBOR4 »

Temat ogarnięty. ale musiałem się przesiąść na F.....360 . Pozdrawiam :)
Post Reply