Problem z Path na fedora 35

Polish forum

Moderators: PrzemoF, kaktus

Forum rules
Regulamin forum i pomocne informacje

WAŻNE! Przeczytaj zanim poprosisz o pomoc
Karas1920
Posts: 6
Joined: Tue Nov 30, 2021 10:07 pm

Problem z Path na fedora 35

Post by Karas1920 »

Cześć. Gdy kliknę Job w module path wyskakuje mi masa alarmów i nic nie można zrobić. próbowałem przeinstalować program i nic to nie dało. Zainstalowane normalnie ze sklepu. Da się to jakoś prosto naprawić? Wyskakuj takie komunikaty :

23:03:13 Traceback (most recent call last):
File "/usr/lib64/freecad/Mod/Path/PathScripts/PathJobGui.py", line 139, in attach
self.axs = coin.SoType.fromName('SoAxisCrossKit').createInstance()
File "/usr/lib64/python3.10/site-packages/pivy/coin.py", line 491, in createInstance
return _coin.SoType_createInstance(self)
<class 'SystemError'>: <built-in function SoType_createInstance> returned a result with an exception set
23:03:14 PathJobGui.ERROR: <built-in function SoFieldContainer_getField> returned a result with an exception set
23:03:14 SystemError: PY_SSIZE_T_CLEAN macro must be defined for '#' formats
23:03:14
The above exception was the direct cause of the following exception:

23:03:14 Traceback (most recent call last):
23:03:14 File "/usr/lib64/freecad/Mod/Path/PathScripts/PathJobGui.py", line 1367, in Create
obj.ViewObject.Proxy.editObject(obj.Stock)
23:03:14 File "/usr/lib64/freecad/Mod/Path/PathScripts/PathJobGui.py", line 202, in editObject
return self.openTaskPanel('Stock')
23:03:14 File "/usr/lib64/freecad/Mod/Path/PathScripts/PathJobGui.py", line 186, in openTaskPanel
self.showOriginAxis(True)
23:03:14 File "/usr/lib64/freecad/Mod/Path/PathScripts/PathJobGui.py", line 162, in showOriginAxis
self.switch.whichChild = sw
23:03:14 File "/usr/lib64/python3.10/site-packages/pivy/coin.py", line 3998, in __setattr__
field = self.getField(name)
23:03:14 File "/usr/lib64/python3.10/site-packages/pivy/coin.py", line 3873, in getField
return _coin.SoFieldContainer_getField(self, name)
23:03:14 SystemError: <built-in function SoFieldContainer_getField> returned a result with an exception set
23:03:14

Mój system:
OS: Fedora Linux 35 (Workstation Edition) (GNOME/gnome)
Word size of OS: 64-bit
Word size of FreeCAD: 64-bit
Version: 0.19.Unknown
Build type: Unknown
Python version: 3.10.0rc1
Qt version: 5.15.2
Coin version: 4.0.0
OCC version: 7.5.0
Locale: Polish/Poland (pl_PL)
Karas1920
Posts: 6
Joined: Tue Nov 30, 2021 10:07 pm

Re: Problem z Path na fedora 35

Post by Karas1920 »

Jak robię zgodnie z instrukcją o ile ją dobrze rozumiem to wyskakuje mi takie coś. Poddaję się. Na stacjonarnym mam windowsa i tam mi wszystko działa. Jeszcze rozważam zmianę Fedory na innego linuxa. Wie ktoś na jakiej dystrybucji dziła FreeCAD bez problemów?
Zrzut ekranu z 2021-12-02 00-03-09.png
Zrzut ekranu z 2021-12-02 00-03-09.png (173.84 KiB) Viewed 5008 times
User avatar
kwahoo
Posts: 680
Joined: Fri Nov 29, 2013 3:09 pm
Contact:

Re: Problem z Path na fedora 35

Post by kwahoo »

To po prostu pobrana paczka https://github.com/FreeCAD/FreeCAD-Bund ... 4.AppImage nie działa? W jakim celu próbujesz robić aktualizację? Z aktualizacjami Appimage są czasem problemy i lepiej po prostu ściągnąć nowszą wersję w całości.
Karas1920
Posts: 6
Joined: Tue Nov 30, 2021 10:07 pm

Re: Problem z Path na fedora 35

Post by Karas1920 »

Udało mi sie zrobić. Zainstalowałem flatpaka https://flatpak.org/setup/Fedora/ a potem zainstalowałem z flathube https://flathub.org/apps/details/org.freecadweb.FreeCAD
User avatar
kaktus
Veteran
Posts: 1174
Joined: Sun Aug 11, 2019 11:59 am
Location: opolskie
Contact:

Re: Problem z Path na fedora 35

Post by kaktus »

Hej. :mrgreen:

Zarówno kwahoo jak i Shalmeneser podali Ci linki do pobrania działającej aplikacji pozbawionej wady instalowania i problemu nie rozwiązanych zależności.

Gdy pobierzesz plik appimage, może okazać się konieczne nadanie mu uprawnień "do wykonywania",

potem klikasz w ikonkę jak w Windows. Zaleta - nowa aktualna wersja (nazywana deweloperską lub testową), wierz mi że jak obczaisz o co w niej chodzi nie będziesz chciał używać innej (stabilnej 0.19).

Pozdrawiam.
Twórca polskiej wersji Wiki dla FreeCAD, współwórca polskiej wersji GUI.
"Cierpliwym być musisz, by wiedzę zgłębiać tajemną, gdyż ciemna strona mocy niszczącą i silną jest".
Karas1920
Posts: 6
Joined: Tue Nov 30, 2021 10:07 pm

Re: Problem z Path na fedora 35

Post by Karas1920 »

Tel plik nie chciał się uruchomić. Zaznaczyłem, że ma być wykonywalny a mimo to sie nie uruchamiał. Włączało się to małe okienko niby się program ładował a potem się wyłączał. Pobrałem wersję stabilną zalecana oraz nowsze z githuba i wszystkie tak samo/
User avatar
kaktus
Veteran
Posts: 1174
Joined: Sun Aug 11, 2019 11:59 am
Location: opolskie
Contact:

Re: Problem z Path na fedora 35

Post by kaktus »

huh,

drobny przykład:

Code: Select all

chmod +x FreeCAD_weekly-builds-26306-Linux-Conda_glibc2.12-x86_64.AppImage
oczywiście plik musi być "twój" lub musisz posiadać odpowiednie uprawnienia, aby ta operacja się powiodła.

u mnie dało taki rezultat:

Code: Select all

ls -l FreeCAD_weekly-builds-26306-Linux-Conda_glibc2.12-x86_64.AppImage
-rwxr-xr-x 1 kaktus kaktus 960640192 11-11 07:19 FreeCAD_weekly-builds-26306-Linux-Conda_glibc2.12-x86_64.AppImage
Karas1920 wrote: Fri Dec 03, 2021 8:10 pm Tel plik nie chciał się uruchomić. Zaznaczyłem, że ma być wykonywalny a mimo to sie nie uruchamiał. Włączało się to małe okienko niby się program ładował a potem się wyłączał.

...
podejrzewam że brakło Ci cierpliwości ... :roll:
Szczególnie pierwszy raz uruchomienie trwa dłużej, ten plik z programem jest trochę specyficzny, i przy pierwszym uruchomieniu powiedzmy. że co nieco "musi się wypakować".
Z twojego opisu "uruchomienie" zdaje się przebiegać prawidłowo, przynajmniej na wstępie.
Spróbuj odpalić toto z konsoli, wtedy dodatkowe komunikaty, które mogą się pojawić, mogą zdradzić tajemnicę co jest na rzeczy.
;)

Code: Select all

$ ./FreeCAD_weekly-builds-26479-Linux-Conda_glibc2.12-x86_64.AppImage 
FreeCAD 0.20, Libs: 0.20R26479 (Git)
© Juergen Riegel, Werner Mayer, Yorik van Havre and others 2001-2021
FreeCAD is free and open-source software licensed under the terms of LGPL2+ license.
FreeCAD wouldn't be possible without FreeCAD community.
  #####                 ####  ###   ####  
  #                    #      # #   #   # 
  #     ##  #### ####  #     #   #  #   # 
  ####  # # #  # #  #  #     #####  #   # 
  #     #   #### ####  #    #     # #   # 
  #     #   #    #     #    #     # #   #  ##  ##  ##
  #     #   #### ####   ### #     # ####   ##  ##  ##

Sheet Metal workbench loaded
po wyświetleniu ostatniego wiersza z komunikatem, musiałem jeszcze poczekać "kilka chwil" za nim wyświetlił się interfejs FC.
Owa ostatnia linia u Ciebie nie wystąpi.

trzymam kciuki
:mrgreen:
Twórca polskiej wersji Wiki dla FreeCAD, współwórca polskiej wersji GUI.
"Cierpliwym być musisz, by wiedzę zgłębiać tajemną, gdyż ciemna strona mocy niszczącą i silną jest".
User avatar
kwahoo
Posts: 680
Joined: Fri Nov 29, 2013 3:09 pm
Contact:

Re: Problem z Path na fedora 35

Post by kwahoo »

kaktus wrote: Sat Dec 04, 2021 5:45 am
Spróbuj odpalić toto z konsoli, wtedy dodatkowe komunikaty, które mogą się pojawić, mogą zdradzić tajemnicę co jest na rzeczy.
;)
Dodatkowo FC potrafi zapisywać logi https://wiki.freecadweb.org/Debugging/pl

Dla testu wrzuciłem Fedorę 35 na maszynę wirtualną i wygląda, że FC z Appimage działa, czyli problem musi być charakterystyczny dla konkretnej konfiguracji.
Image
Post Reply