Siatka "traci orientację"

Polish forum

Moderators: PrzemoF, kaktus

Forum rules
Regulamin forum i pomocne informacje

WAŻNE! Przeczytaj zanim poprosisz o pomoc
Post Reply
sadkkow
Posts: 4
Joined: Thu May 26, 2022 7:34 pm

Siatka "traci orientację"

Post by sadkkow »

Hej,

Zaczynam przygodę z freeCAD, wersja 0.19, świeżo ściągnięta, używam jej od wczoraj. Mniemam, że jest to najświeższa wersja.
Przeszukałem forum, nie udało mi się znaleźć wątku, który tłumaczyłby problem.
Kiedyś, w przeszłości używałem AutoCAD i widzę, że freeCAD działa zupełnie inaczej i miewam momenty frustracji niestety. Jednak wiem, że potrzeba wielu godzin, żeby od zera dojść do czegoś w tego typu programach.

Zaczynam od projektowania prostych kształtów takich, jak trapez jako "Draft" lub "Sketcher", następnie wyciągam je w trybie "Part". W każdej operacji używam siatki jako odniesienia, bardzo mi to pomaga. Niestety, po przejściu z jednego trybu do drugiego oraz po wykonaniu jakichś operacji siatka totalnie gubi orientację względem kształtów.
grid.png
grid.png (346.53 KiB) Viewed 2059 times
Tak, jak początkowo siatka była dopasowana do większej płaszczyzny i to względem siatki była ona tworzona, tak po modyfikacjach wygląda tak, jak na załączniku. Czy ktoś z doświadczonych kolegów jest w stanie wytłumaczyć, dlaczego tak się dzieje, ewentualnie jak tego uniknąć lub naprawić?

Dzięki z góry i pozdrawiam.
User avatar
kwahoo
Posts: 680
Joined: Fri Nov 29, 2013 3:09 pm
Contact:

Re: Siatka "traci orientację"

Post by kwahoo »

Nie pomogę Ci konkretnie z tym problemem, bo w sumie nigdy nie używam siatki... ale:

Jeśli zaczynasz zajrzyj do tematu Jak rozpocząć, podstawowe informacje i operacje

Zakładam, że chcesz modelować bryły 3D. W tym przypadku nie powinieneś nawet zaglądać do Draft, a do Part tylko w wyjątkowych okolicznościach.
Powinieneś używać tylko Sketcher (Szkicownika) i Part Design (Projektu części). Siatka nie jest potrzebna, bo szkicując nie interesują cię wymiary. Zresztą szkicownik ma własną siatkę, a podczas szkicowania cały czas widoczne są współrzędne obok kursora. Które też są wyłącznie orientacyjne, bo wymiary nadajesz dopiero wiązaniami.

0.19 to ostatnie pełne wydanie z głównej gałęzi. Finalne 0.20 będzie wydane lada dzień, ale już teraz możesz ściągnąć wersję rozwojową 0.20 (tutaj), która będzie znacznie przyjemniejsza w użyciu niż 0.19.

Ach i jest jeszcze gałąź LinkDaily, lubiana i używana przez wielu, bo ma wiele nowości, które w głównej gałęzi pojawią się za miesiące/lata.
User avatar
NewJoker
Veteran
Posts: 3017
Joined: Sun Oct 11, 2020 7:49 pm

Re: Siatka "traci orientację"

Post by NewJoker »

Spotkałem się kiedyś z tym problemem. Poradzili mi żeby wybrać jakąś płaszczyznę w:

Edit --> Preferences --> Draft --> General settings --> Default working plane

Pomogło :-)
User avatar
kaktus
Veteran
Posts: 1174
Joined: Sun Aug 11, 2019 11:59 am
Location: opolskie
Contact:

Re: Siatka "traci orientację"

Post by kaktus »

sadkkow wrote: Thu May 26, 2022 8:06 pm Hej,

...,

Tak, jak początkowo siatka była dopasowana do większej płaszczyzny i to względem siatki była ona tworzona, tak po modyfikacjach wygląda tak, jak na załączniku. Czy ktoś z doświadczonych kolegów jest w stanie wytłumaczyć, dlaczego tak się dzieje, ewentualnie jak tego uniknąć lub naprawić?

Dzięki z góry i pozdrawiam.
Nurtuje mnie jedna sprawa jakiego typu widoku (rzutowania) używasz :?:
.
menu_widok.png
menu_widok.png (112.56 KiB) Viewed 1939 times
pasek_narzedzi.png
pasek_narzedzi.png (82.64 KiB) Viewed 1939 times
.

Może prezentowanie odkształcenie wynika właśnie z z faktu zastosowania jednej z metody prezentacji przestrzeni na ekranie. Wydaje się rozsądne, że siatka powinna podążać za krawędziami w oknie widoku 3D jednak spodziewam się, że ta siatka w twoim widoku pochodzi z środowiska pracy Rysunek Roboczy (Draft) i po prostu nie została wyłączona po jego dezaktywacji, a powinna.
Stąd niby taki niepożądany efekt.


Podobnie jak kwahoo nigdy nie używałem siatki w oknie widoku 3D i zauważona anomalia jest dla mnie ciekawa. I również podobnie jak kwahoo namawiam cię do pobrania wersji rozwojowej. ;)

Czy możesz podpiąć Twój plik z modelem gdzie ta anomalia występuje?

Na temat siatki wyszukałem poniższe strony dokumentacji Wiki:
https://wiki.freecadweb.org/Draft_ToggleGrid/pl
https://wiki.freecadweb.org/Draft_Preferences/pl
https://wiki.freecadweb.org/Sketcher_Preferences/pl

hehe przy okazji zauważyłem jeden brak konsekwencji w tłumaczeniu interfejsu GUI. Musze to szybko zbadać i skorygować aby przed oficjalnym wydaniem 0,2 było spójnie. :roll:


Edycja:
może jeszcze to będzie przydatne:
https://wiki.freecadweb.org/Std_PerspectiveCamera/pl
https://wiki.freecadweb.org/Std_ViewIsometric/pl
Twórca polskiej wersji Wiki dla FreeCAD, współwórca polskiej wersji GUI.
"Cierpliwym być musisz, by wiedzę zgłębiać tajemną, gdyż ciemna strona mocy niszczącą i silną jest".
User avatar
matyk
Posts: 107
Joined: Thu Feb 15, 2018 2:37 pm

Re: Siatka "traci orientację"

Post by matyk »

To jest widok ortogonalny.
Płyta na rysunku jest prostokątna, choć wydaje się być trapezowa.
Jest to jednak złudzenie, bo przednia krawędź płyty i tylna są jednakowe co można zmierzyć linijką.
Image
sadkkow
Posts: 4
Joined: Thu May 26, 2022 7:34 pm

Re: Siatka "traci orientację"

Post by sadkkow »

kwahoo wrote: Thu May 26, 2022 9:13 pm Nie pomogę Ci konkretnie z tym problemem, bo w sumie nigdy nie używam siatki... ale:

Jeśli zaczynasz zajrzyj do tematu Jak rozpocząć, podstawowe informacje i operacje

Zakładam, że chcesz modelować bryły 3D. W tym przypadku nie powinieneś nawet zaglądać do Draft, a do Part tylko w wyjątkowych okolicznościach.
Powinieneś używać tylko Sketcher (Szkicownika) i Part Design (Projektu części). Siatka nie jest potrzebna, bo szkicując nie interesują cię wymiary. Zresztą szkicownik ma własną siatkę, a podczas szkicowania cały czas widoczne są współrzędne obok kursora. Które też są wyłącznie orientacyjne, bo wymiary nadajesz dopiero wiązaniami.

0.19 to ostatnie pełne wydanie z głównej gałęzi. Finalne 0.20 będzie wydane lada dzień, ale już teraz możesz ściągnąć wersję rozwojową 0.20 (tutaj), która będzie znacznie przyjemniejsza w użyciu niż 0.19.

Ach i jest jeszcze gałąź LinkDaily, lubiana i używana przez wielu, bo ma wiele nowości, które w głównej gałęzi pojawią się za miesiące/lata.


Dzięki za tipy. Sketcher mnie dotychczas odstraszał dlatego, że nie można było definiować rozmiarów szkicu a to było dla mnie ważne. W sumie też widząc ilość trybów troszkę się pogubiłem i dopiero szukałem tego, co najlepiej będzie odpowiadać temu, co chcę osiągnąć. Postaram się więcej posiedzieć w sketcherze, może też przestanę potrzebować siatki ;)
sadkkow
Posts: 4
Joined: Thu May 26, 2022 7:34 pm

Re: Siatka "traci orientację"

Post by sadkkow »

NewJoker wrote: Thu May 26, 2022 9:32 pm Spotkałem się kiedyś z tym problemem. Poradzili mi żeby wybrać jakąś płaszczyznę w:

Edit --> Preferences --> Draft --> General settings --> Default working plane

Pomogło :-)
Niby znam angielski i niby wiem, gdzie tego szukać ale mam wersję polską i jednak tego tam nie widzę, byłbyś tak miły i podrzucił screenshota? ;)
sadkkow
Posts: 4
Joined: Thu May 26, 2022 7:34 pm

Re: Siatka "traci orientację"

Post by sadkkow »

kaktus wrote: Fri May 27, 2022 4:47 am
sadkkow wrote: Thu May 26, 2022 8:06 pm Hej,

...,

Tak, jak początkowo siatka była dopasowana do większej płaszczyzny i to względem siatki była ona tworzona, tak po modyfikacjach wygląda tak, jak na załączniku. Czy ktoś z doświadczonych kolegów jest w stanie wytłumaczyć, dlaczego tak się dzieje, ewentualnie jak tego uniknąć lub naprawić?

Dzięki z góry i pozdrawiam.
Nurtuje mnie jedna sprawa jakiego typu widoku (rzutowania) używasz :?:
.
menu_widok.png
pasek_narzedzi.png
.

Może prezentowanie odkształcenie wynika właśnie z z faktu zastosowania jednej z metody prezentacji przestrzeni na ekranie. Wydaje się rozsądne, że siatka powinna podążać za krawędziami w oknie widoku 3D jednak spodziewam się, że ta siatka w twoim widoku pochodzi z środowiska pracy Rysunek Roboczy (Draft) i po prostu nie została wyłączona po jego dezaktywacji, a powinna.
Stąd niby taki niepożądany efekt.


Podobnie jak kwahoo nigdy nie używałem siatki w oknie widoku 3D i zauważona anomalia jest dla mnie ciekawa. I również podobnie jak kwahoo namawiam cię do pobrania wersji rozwojowej. ;)

Czy możesz podpiąć Twój plik z modelem gdzie ta anomalia występuje?

Na temat siatki wyszukałem poniższe strony dokumentacji Wiki:
https://wiki.freecadweb.org/Draft_ToggleGrid/pl
https://wiki.freecadweb.org/Draft_Preferences/pl
https://wiki.freecadweb.org/Sketcher_Preferences/pl

hehe przy okazji zauważyłem jeden brak konsekwencji w tłumaczeniu interfejsu GUI. Musze to szybko zbadać i skorygować aby przed oficjalnym wydaniem 0,2 było spójnie. :roll:


Edycja:
może jeszcze to będzie przydatne:
https://wiki.freecadweb.org/Std_PerspectiveCamera/pl
https://wiki.freecadweb.org/Std_ViewIsometric/pl

Hej, szczerze mówiąc to w akcie desperacji używałem wszystkich możliwych typów rzutowania, tak, żeby złapać jakąkolwiek orientację. Podążając za radą chyba poprostu przestanę używać trybu draft.

Odkryłem ciekawą rzecz, właśnie chciałem odpalić sobie ten model lecz po ponownym załadowaniu pliku siatka pojawia się poprawnie. Podejrzewam, że tak jak już zostało to powiedziane, siatka jest pewnie "efektem ubocznym" trybu draft.

Ogromne dzięki za masę materiałów. Myślę, że nie ma sensu dalej drążyć tematu, jeżeli najprawdopodobniej wynika on z nie do końca umiejętnego użytkowania oprogramowania + jak już troszkę popracuję z tą wersją i wdrożę się w nomenklaturę to przejdę do wersji rozwojowej.

Dzięki raz jeszcze i pozdro!
User avatar
kaktus
Veteran
Posts: 1174
Joined: Sun Aug 11, 2019 11:59 am
Location: opolskie
Contact:

Re: Siatka "traci orientację"

Post by kaktus »

Obrazek dla Ciebie:
.
opcje.png
opcje.png (136.54 KiB) Viewed 1778 times
.
Jeśli wolisz interfejs w innym języku niż polski możesz sobie przełączyć w opcjach.
Edycja → Preferencje ... → (po lewej) Ogólne → (zakładka) Ogólne

FreeCAD "uporządkowany jest" w środowiska pracy (workbenches) każde z nich ma inne zastosowanie. Wzajemnie doskonale sie uzupełniają i rozszerzają możliwości aplikacji.
W środowisku szkicownika siatka jest bardzo pomocna, ale są to predyspozycje indywidualne.

Jeśli chcesz sprawnie opanować tworzenie brył parametrycznych możesz zacząć od poznania środowiska Projekt Części (PartDesign) i Szkicownik (Sketcher).

Poczytaj na Wiki o tych środowiskach roboczych. Dużo pomocnych informacji jest w temacie który polecał kwahoo (Jak rozpocząć, podstawowe informacje i operacje)
Trochę poczytaj i będzie ci łatwiej i mniej będziesz błądził.

W razie zagwozdki zawsze możesz zapytać. ;)
Twórca polskiej wersji Wiki dla FreeCAD, współwórca polskiej wersji GUI.
"Cierpliwym być musisz, by wiedzę zgłębiać tajemną, gdyż ciemna strona mocy niszczącą i silną jest".
User avatar
NewJoker
Veteran
Posts: 3017
Joined: Sun Oct 11, 2020 7:49 pm

Re: Siatka "traci orientację"

Post by NewJoker »

sadkkow wrote: Sat May 28, 2022 9:56 am Niby znam angielski i niby wiem, gdzie tego szukać ale mam wersję polską i jednak tego tam nie widzę, byłbyś tak miły i podrzucił screenshota? ;)
Jasne, tu to znajdziesz w 0.19 po polsku:

draft plane.JPG
draft plane.JPG (129.8 KiB) Viewed 1773 times

Tylko musisz najpierw załadować moduł Draft (otworzyć go) żeby zyskać dostęp do jego opcji.

Domyślnie pewnie masz tam ustawione "Brak". Jak wybierzesz którą konkretną płaszczyznę to problem powinien zniknąć.
Post Reply