Proste pytania - proste odpowiedzi

Polish forum

Moderators: PrzemoF, kaktus

Forum rules
Regulamin forum i pomocne informacje

WAŻNE! Przeczytaj zanim poprosisz o pomoc
Post Reply
bialy100k
Posts: 2
Joined: Mon Jul 17, 2017 11:05 pm

Proste pytania - proste odpowiedzi

Post by bialy100k »

Robię trochę rzeczy na niewielkim laserze tnącym. Głownie używam materiałów płaskich jednakowej grubości (sklejka, plexi) jednak gdyby była opcja sprężystego odkształcania - to by było fajnie - chodzi o tzw. "living hinge".

O ile z 2D (Corel) nie mam żadnych problemów, to przy bardziej skomplikowanych obiektach 3D niestety zaczynają się problemy ze zmianami i modyfikacjami. Padło na naukę Free CAD'a.
Bardzo proste obiekty umiem tworzyć i wymiarować, jednak pojawiają się pytania, na które osoba pracująca w programie pewnie potrafi odpowiedzieć z marszu, a ja zatykam się na kilka dni szukając rozwiązania. Głownie chodzi o interfejs i zasady/metodykę pracy, wygodne skróty klawiaturowe (jak chowanie obiektów spacją na które przypadkowo wpadłem) etc. Przykładowo - nie mogę znaleźć opcji by dwa lub więcej odcinków leżało na tej samej linii. Równoległość/prostopadłość czy wymiar - są.

Może są jakieś "pakiety udogadniające"? Widziałem coś co się nazywa "metal sheets" - czy warto to instalować (i jak)?
Jak najlepiej zorganizować "przekładanie" umieszczonych w przestrzeni obiektów z projektu 3D na płaszczyznę która ma być wycięta i płaski format jak dxf czy svg? Chętnie posłucham porad.

(Angielski jako język)
OS: Windows 7
Word size of OS: 64-bit
Word size of FreeCAD: 64-bit
Version: 0.16.6706 (Git)
Build type: Release
Branch: releases/FreeCAD-0-16
Hash: f86a4e411ff7848dea98d7242f43b7774bee8fa0
Python version: 2.7.8
Qt version: 4.8.7
Coin version: 4.0.0a
OCC version: 6.8.0.oce-0.17
User avatar
arturromarr
Posts: 326
Joined: Sat Jun 24, 2017 9:32 pm
Location: Poland

Re: Proste pytania - proste odpowiedzi

Post by arturromarr »

Nie jestem może najlepszym kandydatem na udzielanie porad bo też niedawno zacząłem przygodę z FreeCAD-em, ale może coś razem "uradzimy"
bialy100k wrote: Tue Jul 18, 2017 12:08 am Przykładowo - nie mogę znaleźć opcji by dwa lub więcej odcinków leżało na tej samej linii. Równoległość/prostopadłość czy wymiar - są.
Nie wiem czy dobrze rozumiem czego potrzebujesz, ale jeśli masz dwa odcinki to zaznaczasz punk końcowy jednego oraz drugi odcinek i wybierasz więzy styczności. Linie nałożą się na siebie.
bialy100k wrote: Tue Jul 18, 2017 12:08 am Widziałem coś co się nazywa "metal sheets" - czy warto to instalować (i jak)?
To akurat mocno "raczkujący" moduł, ale jak potrzeba coś powyginać to napewno będzie pomocny. Niebawem się nim pobawię to coś więcej będę mógł powiedzieć. Instalacja jest prosta. Pobieramy interesujące nas moduły:
https://github.com/FreeCAD/FreeCAD-addons
rozpakowujemy do odpowiedniego katalogu (niech ktoś podpowie bo ja mam Linuxa więc pewnie inna ścieżka).
Odpalamy programi cieszymy się nowymi możliwościami.
bialy100k wrote: Tue Jul 18, 2017 12:08 am Jak najlepiej zorganizować "przekładanie" umieszczonych w przestrzeni obiektów z projektu 3D na płaszczyznę która ma być wycięta i płaski format jak dxf czy svg?
Tu też nie wiem czy dobrze rozumiem. Jeśli chcesz łatwo poukładać elementy na płaszczyźnie to przyda się dodatkowy moduł assemby 2.
Można tam nadawać więzy całym obiektom np. "przykleić" wybraną powierzchnie elementu do innej powierzchni.
Poza tym możliwe jest bezpośrenie manipulowanie obiektem po zaznaczeniu go na drzewie modelu z lewej strony i kliknięcu prawym klawiszem myszy oraz wybraniu przekształć. Na zakończenie w tym samym menu : zakończ edycję.
Jakby było mało to można po zaznaczeniu elementu na drzewie modelu wybrać poniżej zakładkę : Dane i tam jest : Placement, gdzie można wpisywać bezpośrednio współrzędne położenia.
bialy100k
Posts: 2
Joined: Mon Jul 17, 2017 11:05 pm

Re: Proste pytania - proste odpowiedzi

Post by bialy100k »

Dzięki za odpowiedź!
Sama _możliwość_ jakiegoś wsparcia motywuje do pracy :)
Trochę mam problemy z opisaniem problemów, więc muszę posiłkować się obrazkami.

1. Więzy Styczności (tangent constraint) to było to, co w kombinacji z prostopadłosciami i równoległością dało opowiedni efekt :)

2. Addons - Daje sie instalować i jest bardzo proste. Na razie spróbowałem SheetMetal
Znalazłem katalog: “C:\Program Files\FreeCAD 0.16\Mod” Wrzuciłem do rzeczonego rozpakowany moduł, przezwałem go, bo była jakaś koszmarnie długa nazwa - i odpala się. By operować trzeba wcześniej mieć "kawałek blachy" do operacji.
Piszą, że od wersji 0.17 jest jakiś Manager Modułów, więc będzie jeszcze łatwiej ;)

3. Chodzi o to, że mając projekt 3D gotowego obiektu muszę go potem wyciąć i złożyć. Czyli z wersji 3D doprowadzić do wersji płaskiej do wycięcia z zadanych materiałów. Tutaj przykładowo plexi. To przykład narzędzia pomiarowego które projektowałem w 2D. Dużo wygodniej byłby zrobić projekt w FreeCAD -szczególnie gdy robi się modyfikacje - stosując np. inną grubość materiału trzeba "wyobrażać sobie" gdzie i jak przesuną i powiększą się otwory. Przy tak prostym projekcie to nie duży problem, ale przy czymś z kilkoma płaszczyznami - bardzo łatwo zacząć się gubić.
Image
Ale to temat na troszkę później. Na razie muszę poćwiczyć to, co już dotknąłem i nabrać pewności :)

xxxxxxxxxxxxxxxx

P.S.
Kilka kłopotliwych (dla bardzo, bardzo początkujących) problemów i ich i rozwiązania. LMB/RMB=lewy/prawy klawisz myszy

Będę wdzięczny za ewentualne poprawki/korekty/wyjaśnienia.

0. Q: Jak zmienić język na angielski? (polecam z różnych powodów)
A: Menu>Edycja>Preferencje - pierwsza zakładka na górze.

Sketcher - w nim rysujemy na początku płaskie obiekty:

1. Q: W pewnym momencie przy śledzeniu tutoriali straciłem możliwość tworzenia/edycji linii - zamiast tworzenia nowego punktu przy kliknięciu cały widok obracał się.
A: By wrócić do możliwości tworzenia trzeba było zamknać wszystkie otwarte prace i na obszarze roboczym RMB>Navigation_styles i wybór "CAD" (wcześniej były inne opcje, brak Navigation_styles)

2. Q: Zamknąłem niechcący i zginęły mi panele po lewej stronie ekranu. Nazywają się Tree_view, Property_view, Report_view etc.
A: Prawo-klik na pasku dowolnego otwartego panelu i można właczyć pozostałe. Albo Menu_bar>View>Toolbars / Panels

3. Q: Mam problem z równym rysowaniem pionowych/poziomych linii
A: Po lewej: Combo_view/Edit_controls: zaznaczyć grid snap i show grid

4. Q: Jak w trakcie rysowania nacisnę Esc. to znika mi siatka
A: Mogę wyrysować(?) nową wybierając ikonkę "create new sketch" z czerwonymi kółkiem i kwadratem - ale to nie jest poprawna droga, bo w Tree_view widzę, że to jest kolejny, nowy sketch i muszę się tamże przełaczyć na poprzedni (przez RMB Edit_sketch)

5. Q: Jak wykonywać operacje na linii lub innym obiekcie?
A: trzeba w niego kliknąć, a obiekt zaznacza się zielonym konturem, końce będą zaznaczone czerwonymi kropkami

6. Q: Jak zmieniać widoki na "z różnych stron?
A: Klawisze 1 2 3 4 5 6 0(aksonometryczny)

7. Q: Rysuję linie, jednak one się nie łaczą - mimo, że "są" znajdują "w tym samym miejscu"
A: Te wezły/wierzchołki w liniach to osobne obiekty. Musisz je połączyć. Trzeba kliknąć obok nich i przeciągnąć z LMB tak, bu oba "objąć prostokątem wyboru" a następnie połączyć przez ikonę Constraint=kropka w czerwonych ikonach / klawisz [c]

8. Q: Jak rozdzielić węzły?
A: Na pewno da się z Combo_view/Tasks i tam po kliknięciu na kolejnym Constraint wykasować wybrane połączenie (kropka na rysunku zmieni kolor!) Inaczej nie umiem - a przydał by się skrót.

No i tyle na dziś :)

Dzięki!
Post Reply