Proste pytanie początkującego

Polish forum

Moderators: PrzemoF, kaktus

Forum rules
Regulamin forum i pomocne informacje

WAŻNE! Przeczytaj zanim poprosisz o pomoc
Post Reply
pawel
Posts: 6
Joined: Tue Oct 31, 2017 12:12 pm

Proste pytanie początkującego

Post by pawel »

To pierwszy post więc chciałbym się przywitać :)
FreeCAD-a odkryłem jakiś dwa tygodnie temu, pierwszy program 3D od czasów 3DStudio MAX (czyli jakieś 20 lat temu).

Mam pytanie czy jest możliwość zresetowania punktów odniesienia? tzn pewnie nieprecyzyjnie się wyjaśniłem ale to brak doświadczenia.
Już piszę o co mi chodzi.

Mam kilka obiektów, chciałbym ułożyć je w jakimś szyku, powiedzmy że nie zrobiłem tego na początku a nie chcę zaczynać od nowa. Więc korzystam z menu placement w widoku Part.
Mogę wówczas wybrany obiekt przesunąć wg. osi itp.
Przy czym np potem po przesunięciu na docelowy punkt (środek), wówczas w zakładce umiejscowienie widnieją różne wartości. I o te wartości mi chodzi czy można zrobić tak by przyjąć że to jak obiekt jest ułożony to niejako pozycja bazowa (wyzerować je) tak by dalsze przekształcenia były łatwiejsze?

pozdrawiam
pawel
Posts: 6
Joined: Tue Oct 31, 2017 12:12 pm

Re: Proste pytanie początkującego

Post by pawel »

No dobra znalazłem coś co jest pomocne, może nie do końca to o co pytałem ale dające podobne a nawet lepsze możliwości.
Czyli "Apply incremental changes to the placement of the object" jak widać pod latarnią najciemniej.
User avatar
arturromarr
Posts: 326
Joined: Sat Jun 24, 2017 9:32 pm
Location: Poland

Re: Proste pytanie początkującego

Post by arturromarr »

Witaj,
Jeśli na początek sam sobie odpowiadasz, to dobrze wróży Twojej przygodzie z tym programem.
Powodzenia.
groggo69
Posts: 1
Joined: Sun Nov 05, 2017 5:35 pm

Re: Proste pytanie początkującego

Post by groggo69 »

Witam również na forum :) Niestety osobiście nie pomoge ale skorzystam z okazji i się przywitam :)
Jazon
Posts: 1
Joined: Tue Nov 28, 2017 9:44 am

Re: Proste pytanie początkującego

Post by Jazon »

Witam.
Od niedawna poznaje tajniki freedac oglądając filmiki na youtubie. Udało mi się narysować klucz płaski kilka mniejszych rzeczy i figeta oraz go wydrukować, gdyż posiadam drukarkę 3d. Mam dosyć gotowców. Postanowiłem spróbować przenieść pasję papierowego modelarstwa. niestety nie znajomość programu sprawia pewne trudności. Szukam osoby która pomogła by mi zdobyć jeszcze kilka podstawowych informacji. Na tapecie jest fiat z międzywojnia i zatrzymała mnie rama. nie wiem w którym dziale pytać rzadko piszę na forach i nie wiem gdzie szukać pomocy tym bardziej że nie ma do tego programu podręcznika. Proszę pomóżcie GDZIE I KOGO PYTAĆ.
User avatar
PrzemoF
Veteran
Posts: 3520
Joined: Fri Jul 25, 2014 4:52 pm
Contact:

Re: Proste pytanie początkującego

Post by PrzemoF »

Cześć,
Polskie forum jest dość małe. Pisz w angielskiej częśći. Krótkie posty, mogą być z google translate jeżeli nie piszesz po angielsku. Do tego zdjęcia lub rysunki. Na 100% ktoś Ci pomoże. Nawet proste "how to make this?" + rysunek powinno wystarczyć.
User avatar
arturromarr
Posts: 326
Joined: Sat Jun 24, 2017 9:32 pm
Location: Poland

Re: Proste pytanie początkującego

Post by arturromarr »

Oprócz tego tu na polskim też opisz dokładnie problem.
User avatar
SalomonMoor
Posts: 3
Joined: Mon Dec 04, 2017 8:38 pm

Re: Proste pytanie początkującego

Post by SalomonMoor »

Pozwolę sobie odświeżyć ten wątek.
Tez mam pytanie w sprawie zmiany punktu odniesienia/bazy dla wstawianych nowych części.

Przykładowo: Tworzę walec (kołnierz) na którym robię kieszenie (wyjęcia pod łby śrub i otwory pod śruby). Chcę dodać kolejny walec (pod łożysko). Program z automatu przykleja go np: do powierzchni na której nie ma wyjęć, a chciałbym, żeby kolejne walce dodawać po stronie z wyjęciami.

Zaznaczenie powierzchni nie daje żadnego rezultatu. Zaznaczanie opcji wspomnianej wyżej daje częściowy rezultat. Nowy element pojawia się na właściwej powierzchni, ale jego wysokość idzie w głąb przedmiotu i muszę, go przesuwać wzdłuż osi. Jak to orgarnąć?
Post Reply