Projekt 3D, drewniana miska z otworem, CNC

Polish forum

Moderators: PrzemoF, kaktus

Forum rules
Regulamin forum i pomocne informacje

WAŻNE! Przeczytaj zanim poprosisz o pomoc
Win
Posts: 20
Joined: Thu Nov 23, 2017 4:00 pm

Re: Projekt 3D, drewniana miska z otworem, CNC

Post by Win »

arturromarr wrote: Tue Dec 05, 2017 9:34 pm Przy tej koncepcji osiągnięcia kształtu to faktycznie dojście do założonych wymiarów jest kłopotliwe, ale możliwe.
Trzeba trochę pobawić się wielkościami elementów i ich przesunięciami. Dla ułatwienia można w tle narysować zarys wymiarów w szkicu, a na koniec go wygasić, lub usunąć.
Potrzebuję jeszcze dobrać wartość zaokrąglenia krawędzi(fillet).
Jak sobie wyobrazić promień zaokrąglenia z okna freecada? Czy orientujesz się np. gdzie jest jego środek?
User avatar
arturromarr
Posts: 326
Joined: Sat Jun 24, 2017 9:32 pm
Location: Poland

Re: Projekt 3D, drewniana miska z otworem, CNC

Post by arturromarr »

Zaokrąglenie jest tak tworzone by łuk w jego przekroju był styczny do obydwu powierzchni tworzących krawędź.
łatwo to zaobserwować w szkicowniku robiąc zaokrąglenie dwóch odcinków pod różnymi kątami, bo widać punk środkowy.
Win
Posts: 20
Joined: Thu Nov 23, 2017 4:00 pm

Re: Projekt 3D, drewniana miska z otworem, CNC

Post by Win »

arturromarr wrote: Wed Dec 06, 2017 8:31 pm Zaokrąglenie jest tak tworzone by łuk w jego przekroju był styczny do obydwu powierzchni tworzących krawędź.
łatwo to zaobserwować w szkicowniku robiąc zaokrąglenie dwóch odcinków pod różnymi kątami, bo widać punk środkowy.
Zrobiłem rysunki poglądowe. Jeśli w fillet dam wartość radius: 5mm to taki będzie wynik?
zaokraglenie1.jpg
zaokraglenie1.jpg (23.32 KiB) Viewed 1337 times
zaokraglenie2.jpg
zaokraglenie2.jpg (31.39 KiB) Viewed 1337 times

Druga sprawa jest taka. Stworzyłem krzywą "arc" i dostrzegam punkty ostre. W praktyce ma być linia idealnie gładka. Czy to jest tylko błąd przy wyświetlaniu? a w maszynie CNC zrobi na gładko? Jeśli jest to kwestia wyświetlenia to czy da się to przestawić na wygląd prawdziwy?
pytanie.jpg
pytanie.jpg (26.43 KiB) Viewed 1337 times
Ostatnie pytanie dotyczy wypełniania:
- zamkniętej linii,
- dwóch osobnych zamkniętych linii.

Widziałem, że masz Blender'a, więc powiem, że chodzi o coś takiego jak stworzenie face'a czy bridge loop. W 3ds'ie to będzie cap/bridge.
wypelnienie1.jpg
wypelnienie1.jpg (17.02 KiB) Viewed 1332 times
wypelnienie2.jpg
wypelnienie2.jpg (40.2 KiB) Viewed 1332 times
User avatar
arturromarr
Posts: 326
Joined: Sat Jun 24, 2017 9:32 pm
Location: Poland

Re: Projekt 3D, drewniana miska z otworem, CNC

Post by arturromarr »

Podział okręgów na odcinki wynika z wyświetlania i nie ma wpływu na gładkość bryły.
Możesz zwiększyć gęstość tego podziału i w efekcje jakość wyświetlania:
Edycja > Preferencje > Projektowanie części > Widok kształtu > Maksymalne dopuszczalne odchylenie...... (zmień np. na 0,1)
Jeśli byś przekazywał model na maszynę w postaci siatkowej np. format stl to też zostanie podzielony na skończoną ilość odcinków (trzeba by ustawić dokładność), ale jeśli korzystasz z formatów bryłowych to jest gładki.
Ja Blendera znam słabo i tylko używam do prostych operacji: skalowania, przesuwania, przy edycji modeli dla programu elektronicznego KiCAD.
Myślę, że jeśli chcesz się nauczyć pracy w programi parametrycznym typu CAD, jakim jest FreeCAD to musisz chwilowo zapomnieć o metodach pracy z Blendera. Domyślam się, że wiesz jak zrobić daną rzecz w Blenderze i chciałbyś to tak zrobić we FreeCAD, ale to tak nie zadziała. Chociaż w rozwiązaniach komercyjnych zaciera się różnica, bo wszyscy dodają modelowanie siatkowe to mimo wszystko pozostają to oddzielne grupy programów.
Win
Posts: 20
Joined: Thu Nov 23, 2017 4:00 pm

Re: Projekt 3D, drewniana miska z otworem, CNC

Post by Win »

arturromarr wrote: Fri Dec 08, 2017 9:10 am Podział okręgów na odcinki wynika z wyświetlania i nie ma wpływu na gładkość bryły.
Możesz zwiększyć gęstość tego podziału i w efekcje jakość wyświetlania:
Edycja > Preferencje > Projektowanie części > Widok kształtu > Maksymalne dopuszczalne odchylenie...... (zmień np. na 0,1)
Jeśli byś przekazywał model na maszynę w postaci siatkowej np. format stl to też zostanie podzielony na skończoną ilość odcinków (trzeba by ustawić dokładność), ale jeśli korzystasz z formatów bryłowych to jest gładki.
Ja Blendera znam słabo i tylko używam do prostych operacji: skalowania, przesuwania, przy edycji modeli dla programu elektronicznego KiCAD.
Myślę, że jeśli chcesz się nauczyć pracy w programi parametrycznym typu CAD, jakim jest FreeCAD to musisz chwilowo zapomnieć o metodach pracy z Blendera. Domyślam się, że wiesz jak zrobić daną rzecz w Blenderze i chciałbyś to tak zrobić we FreeCAD, ale to tak nie zadziała. Chociaż w rozwiązaniach komercyjnych zaciera się różnica, bo wszyscy dodają modelowanie siatkowe to mimo wszystko pozostają to oddzielne grupy programów.
Faktycznie ta zmiana ustawień dużo poprawia wygląd, dzięki!

Będę exportował do .step i wysyłał na maszynę, mam nadzieję, że jest to format bryłowy, a nie siatkowy. Czy powinienem coś konfigurować w trakcie exportu? Z tego co wiem, to powinienem zaznaczyć bryłę, ustawić w properties jednostkę mm i kliknąć export.

Jeśli miałbyś pytania o Blender'a to pisz.
User avatar
arturromarr
Posts: 326
Joined: Sat Jun 24, 2017 9:32 pm
Location: Poland

Re: Projekt 3D, drewniana miska z otworem, CNC

Post by arturromarr »

OK, dzięki.
Tak, step jest bryłowy.
Post Reply