Przyspieszenie pracy programu.

Polish forum

Moderators: PrzemoF, kaktus

Forum rules
Regulamin forum i pomocne informacje

WAŻNE! Przeczytaj zanim poprosisz o pomoc
walus23
Posts: 5
Joined: Sun Mar 24, 2019 2:08 pm

Przyspieszenie pracy programu.

Post by walus23 »

Witam Wszystkich.

Chciałem się zapytać czy jest możliwość przyspieszenia pracy programu, zwłaszcza przy plikach stl. Obróbka"cięższych" plików zajmuje sporo czasu jednak wykorzystanie CPU przez FC w procesach to tylko 10-11 procent. Co można by było zrobić aby przyspieszyć prace, ewentualnie może coś dokupić?
Mój komputer to:
CPU-i7 8700k
GPU-nvidia gtx1060 3Gb
Ram-8Gb
Ssd-500Gb samsung

OS: Windows 10
Word size of OS: 64-bit
Word size of FreeCAD: 64-bit
Version: 0.16.6712 (Git)
Build type: Release
Branch: releases/FreeCAD-0-16
Hash: da2d364457257a7a8c6fb2137cea12c45becd71a
Python version: 2.7.8
Qt version: 4.8.7
Coin version: 4.0.0a
OCC version: 6.8.0.oce-0.17
User avatar
arturromarr
Posts: 326
Joined: Sat Jun 24, 2017 9:32 pm
Location: Poland

Re: Przyspieszenie pracy programu.

Post by arturromarr »

Ja używam FC pod Linuxem. Z wydajnością jest bardzo różnie (porównując do innych programów CAD), pewne procesy torochę mulą, zaś inne chodzą zadziwiająco szybko. Może właśnie obróbka stl nie jest dobrze zoptymalizowana, albo nie ma wysokiego proiytetu..
Nie pamiętam dobrze, ale chyba w Windzie dało się ustawić priorytet wydajności dla konkretnego progrmau, może to by pomogło.
User avatar
PrzemoF
Veteran
Posts: 3520
Joined: Fri Jul 25, 2014 4:52 pm
Contact:

Re: Przyspieszenie pracy programu.

Post by PrzemoF »

FreeCAD najczęściej korzysta z jednego wątku (AutoCAD jak go ostatni widziałem też) i myślę, że to jest główny problem, ale tego się łatwo nie da obejść.
walus23
Posts: 5
Joined: Sun Mar 24, 2019 2:08 pm

Re: Przyspieszenie pracy programu.

Post by walus23 »

Koligacja jest na 12 rdzeni, priorytet wysoki. Czyli nic ne zmieni ilość rdzeni przypisanych pod FC? Przy pliku np śruba do łodzi FC potrzebuje aż 4 Gb RAM. :?
sp9rqa
Posts: 47
Joined: Wed Jan 10, 2018 10:38 am
Location: Gorlice
Contact:

Re: Przyspieszenie pracy programu.

Post by sp9rqa »

Jak program nie jest napisany od początku tak, aby korzystał z wielu rdzeni to choćby komputer mial ich 100 to nic tu nie pomoze, bo program i tak bedzie korzystał tylko z jednego.
Jak jest w przypadku FC to nie wiem jak jest napisany.
User avatar
arturromarr
Posts: 326
Joined: Sat Jun 24, 2017 9:32 pm
Location: Poland

Re: Przyspieszenie pracy programu.

Post by arturromarr »

Nie wie jak macie w M$ Win, ale chyba też podobnie będzie. U mnie w Linux Debian FC obciąża wszystkie rdzenie. Albo FC to umożliwia, albo Linux potrafi mimo wszystko.
Tu akurat przykładowo na słabym lapku wykonałem jeden zrzut przy nieruchomym modelu, natomiast drugi podczas szybkiego obracania nim. Widać, że wszystkie rdzenie się tym zajęły.

PS:
Myślę, że nowoczesne systemy optymalizują wykorzystanie procesora bez względu jaie programy są uruchomione. Przydzielanie zasobów to ich główne zadanie.
Attachments
FreeCAD Linux Debian nieruchomo
FreeCAD Linux Debian nieruchomo
FreeCAD Linux Debian nieruchomo.png (252.8 KiB) Viewed 2833 times
FreeCAD Linux Debian w ruchu
FreeCAD Linux Debian w ruchu
FreeCAD Linux Debian w ruchu.png (240.04 KiB) Viewed 2833 times
walus23
Posts: 5
Joined: Sun Mar 24, 2019 2:08 pm

Re: Przyspieszenie pracy programu.

Post by walus23 »

arturromarr czy tobie długo ładuje i przelicza ten projekt? U mnie nie tnie się nic jak obracam projekt, ale obróbka wygląda jakby FC się zawiesił razem z informacją że program nie odpowiada i po przeliczeniu już wszystko jest ok. Myślę że FC jest jednowątkowy bo mi przykładowo zamula tylko na ósmym rdzeniu a reszta rdzeni ma niski poziom użycia potem przeskakuje na inne, ale tylko jeden na raz. Tu może być problem jak koledzy wyżej pisali. Chyba że zwiększenie Ram do 64Gb i dysk m.2 coś polepszy.
User avatar
PrzemoF
Veteran
Posts: 3520
Joined: Fri Jul 25, 2014 4:52 pm
Contact:

Re: Przyspieszenie pracy programu.

Post by PrzemoF »

A masz jakiś przykładowy model, który możesz wrzucić? Będzie łatwiej porównać co się dzieje.
User avatar
arturromarr
Posts: 326
Joined: Sat Jun 24, 2017 9:32 pm
Location: Poland

Re: Przyspieszenie pracy programu.

Post by arturromarr »

walus23 wrote: Sun Mar 31, 2019 10:39 am arturromarr czy tobie długo ładuje i przelicza ten projekt?
Uruchomienie takiego gramofonu razem z programem 25 s.
Przeliczenie to mogę podać pojedynczej części po jakiejś zmianie wymiaru np. 6-8 s.
Całość jest złożeniem, więc odświeżenie polega na ponownym załadowaniu zmienionych modeli z katalogu.
Nie wiem jak duży projekt ładujesz, ale Pamięć raczej nie jest u ciebie ograniczeniem.
U mnie ewidentnie ociąża wszytkie (raptem cztery) rdzenie. Może czas na Linuxa. :)
walus23
Posts: 5
Joined: Sun Mar 24, 2019 2:08 pm

Re: Przyspieszenie pracy programu.

Post by walus23 »

Bez tytułu.jpg
Bez tytułu.jpg (173.42 KiB) Viewed 2746 times
Bez tytułu2.jpg
Bez tytułu2.jpg (329.89 KiB) Viewed 2746 times
tu wykonałem "Utwórz kształt z siatki" i czas przeliczenia jakieś 2 min. Jak wcześniej pisałem obracanie i zmiana widoku działa ok tylko każda obróbka to sporo już czasu zajmuje. Najlepsze że mam ponad 10 letniego laptopa z Win7 64bit i proces ten zajmuje nieco tylko dłuższy okres czasu. Możliwe że pod linuxem FC wykorzystuje multitasking procka, ale w Win 64bit chyba nie.
Co do linuxa to może za jakiś czas zmienię laptopa i starego przeinstaluje na Linuxa.
Post Reply