Więzy (constraints) pomiędzy szkicami

Polish forum

Moderators: PrzemoF, kaktus

Forum rules
Regulamin forum i pomocne informacje

WAŻNE! Przeczytaj zanim poprosisz o pomoc
Post Reply
240sx
Posts: 5
Joined: Fri May 03, 2019 3:58 pm

Więzy (constraints) pomiędzy szkicami

Post by 240sx »

Czy możliwe jest utworzenia więzu (przymuszenia :-) (constraint) pomiędzy punktami/elementami różnych szkiców?

Przykład: projektuje fikuśną puszkę z zakrętką. Denko puszki tworzę jako szkic, a następnie "wyciągam" puszkę.

Potrzebuje także pokrywki, tworzonej w ten sam sposób. Pokrywka generalnie może mieć dowolny kształt, ale wygodne byłoby to, aby jej szkic powiązać ze szkicem denka puszki, np. średnica pokrywki ma być zawsze o 5mm większa niż średnica denka puszki (na innym szkicu).

Pozwoliłoby to automtycznie zmieniać rozmiary drugiego szkicu przy zmianach innego szkicu z nim powiązanego.

Czy to możliwe?
jmaustpc
Veteran
Posts: 11207
Joined: Tue Jul 26, 2011 6:28 am
Location: Australia

Re: Więzy (constraints) pomiędzy szkicami

Post by jmaustpc »

depends upon what version of FreeCAD.

You can use a master sketch, and constrain geometry of other sketches to that master sketch.

I approved your post, but I understand no Polish at all. I translated this with Google.

zależy od wersji FreeCADa.

Możesz użyć szkicu głównego i powiązać geometrię innych szkiców z tym szkicem głównym.

Zatwierdziłem twój post, ale nie rozumiem języka polskiego. Przetłumaczyłem to w Google.

:)

Edit: minor edit of Polish version by PF
User avatar
arturromarr
Posts: 326
Joined: Sat Jun 24, 2017 9:32 pm
Location: Poland

Re: Więzy (constraints) pomiędzy szkicami

Post by arturromarr »

Można wygodnie wiązać wymiary, ze szkiców i nie tylko. Zrobiłem przykład na filmiku.
https://tube.midov.pl/videos/watch/3534 ... 49e814c5b8
Post Reply