gięcie blachy wielokrotne

Polish forum

Moderators: PrzemoF, kaktus

Forum rules
Regulamin forum i pomocne informacje

WAŻNE! Przeczytaj zanim poprosisz o pomoc
Post Reply
XTZ
Posts: 4
Joined: Mon Apr 20, 2020 9:48 pm

gięcie blachy wielokrotne

Post by XTZ »

Witam

Od 3 dni męczę się na zgięciem kilkukrotnym blachy po kolejnych (swobodnych) liniach gięcia. Chodzi o użycie narzędzia "Fold a wall". O ile pierwsze gięcie bez problemu uyskuję, to kolejnego nie moge przejść. Cokolwiek definiuję otrzymuje komunikat o błędzie "list index out of range".
Blaszka do wygięcia ma gość fikuśny kształt i narzędzie wyciągania kolejnych krawędzi "Extend of wall" nie bardzo się nadaje.
Tutoriale viedo bardzo ubogie są w takim gięciu. Prosze o pomoc.

Wojtek
Attachments
test-giecie.FCStd
(15.61 KiB) Downloaded 80 times
User avatar
PrzemoF
Veteran
Posts: 3520
Joined: Fri Jul 25, 2014 4:52 pm
Contact:

Re: gięcie blachy wielokrotne

Post by PrzemoF »

Witamy na forum!

1. Proszę przeczytaj post podlinkowany u góry strony. Zaczyna sie od "WAŻNE!"
2. Jesteś w stanie narysowac co próbujesz zrobić?
3. U mnie też wyskakuje ten błąd. Jak go potwierdzimy to zgłośimy do poprawy tutaj [1]
4. Zobacz czy ta funkcja nie będzie lepsza [2] czas 5:30

[1] https://github.com/shaise/FreeCAD_SheetMetal/issues
[2] https://hooktube.com/watch?v=HZHXM_dGb6g
XTZ
Posts: 4
Joined: Mon Apr 20, 2020 9:48 pm

Re: gięcie blachy wielokrotne

Post by XTZ »

1. Przeczytałem zanim napisałem. WAŻNE nic nie wnosi - mam najnowszą wersję, podobnego tematu nie znalazlem.

Na youtube znalazłem tylko jeden filmik z obecną wersją FreeCad z gięciem swobodnym, jak to nazwę, wg. linii zewnętrznej.

Przyrostowe wyciągnięcia krawędzi mnie nie satysfakcjonują, bo one dobrze nadają się gięcia, gdzie krawędź boczna detalu jest prostopadła do krawędzi wyciąganej. Ja mam detal który ma być gięty 4-krotnie, linią pod kątem ustalonym do krawędzi i różnym od 90 stopni.

Detal oczywiście narysowałem, ale nie chce się ugiąć po raz drugi. Ponieważ dopiero odkrywam filozofię obsługi FreeCada, pomyślałem że spróbuję na najprostszym detalu czyli prostokątnej blaszce - efekt ten sam, pi pierwszym gięciu drugie nie daje się wykonac i nie wiem czym komunikat błędu jest spwodowany.

Załaczam zrzut ekranu - czerwone linie są dorysowane w programie graficznym, detal ma byc gięty wzdłuż podobnych linii o kilkanaście stopni każde gięcie.

Będę wdzięczny za wskazanie przyczyny problemu.
Attachments
giecie-blaszki.png
giecie-blaszki.png (92.5 KiB) Viewed 2784 times
User avatar
PrzemoF
Veteran
Posts: 3520
Joined: Fri Jul 25, 2014 4:52 pm
Contact:

Re: gięcie blachy wielokrotne

Post by PrzemoF »

Fajnie, że przeczytałeś. W tym wątku [1] próbujemy ustalić, gdzie jest błąd. Wersja FreeCADa to tylko jeden z parametrów. Jeżeli to nie jest problem, to przyślij te dane. Mogą się przydać.

Wszystkie zagięcia w jedną stronę?

Ja mam tak:
OS: Fedora 31 (Workstation Edition) (GNOME/gnome-xorg)
Word size of OS: 64-bit
Word size of FreeCAD: 64-bit
Version: 0.19.pre_20639 (Git)
Build type: Unknown
Python version: 3.7.6
Qt version: 5.13.2
Coin version: 3.1.3
OCC version: 7.4.0.beta
Locale: Polish/Poland (pl_PL)

[1] https://forum.freecadweb.org/viewtopic.php?f=3&t=45519

Edycja: poprawiony link
User avatar
PrzemoF
Veteran
Posts: 3520
Joined: Fri Jul 25, 2014 4:52 pm
Contact:

Re: gięcie blachy wielokrotne

Post by PrzemoF »

Mam rozwiązanie - trzeba wybierać ścianę i linią w widoku 3D. I zmieniać na bieżąco ścianą na której jes oparty szkic.

Edycja: niezawodny to ten process niestety nie jest...
User avatar
PrzemoF
Veteran
Posts: 3520
Joined: Fri Jul 25, 2014 4:52 pm
Contact:

Re: gięcie blachy wielokrotne

Post by PrzemoF »

Zaktualizuj Sheetmetal - juz powinno działać.
XTZ
Posts: 4
Joined: Mon Apr 20, 2020 9:48 pm

Re: gięcie blachy wielokrotne

Post by XTZ »

Po zaktualizowaniu, odinstalowaniu i ponownej instalacji moduł gięcia nadal nie działa - teraz wcale.

Deprymujące dla początkującego jest przedzieranie się przez tak oczywiste błędy programu.

Fusion360 gnie bez problemu, ale nie jestem fanem programów abonamentowych i uzależnonych od serwera producenta.

WO
User avatar
PrzemoF
Veteran
Posts: 3520
Joined: Fri Jul 25, 2014 4:52 pm
Contact:

Re: gięcie blachy wielokrotne

Post by PrzemoF »

Cześć XTZ,

Zgłaszanie błędów jest bardzo istotną częścią jak chodzi o poprawianie programu, więc dzięki za Twojego posta!
FreeCAD jest tak dobry jak go zrobimy (my, czyi Ty też). Podaj dane wg postu na górze strony i będziemy szukać błędów.
Napisz coś się dzieje - nie działa wcale, czyli nawet się workbench nie ładuje?
XTZ
Posts: 4
Joined: Mon Apr 20, 2020 9:48 pm

Re: gięcie blachy wielokrotne

Post by XTZ »

Witam

Czyniłem wiele prób dokładnie jak na filmiku :
https://www.youtube.com/watch?v=EWvJJwkDq2M

Otrzymuję róźne komunikaty nijak pasujące do tego co robię (nie fazuję, scalam ani porównuję) :

Fold : Index out of range (najczęściej)
Fold : There are no suitable edges for chamfer or fillet
Fold : Shapes are of different dimensions (shell and Solid) and cannot be merged or compared

Dopasowywanie, wymiarowanie linii giecia nie przenosi żadnego efektu. Próbowałem też ugiąc prostokąt - 4 zdefiniowane linie. W Fusion pogiąłem ten detal ucząc się z tego samego punku startu co FreeCAD, więc problem chyba nie leży po mojej stronie.

Windows 7 Pro 64 bit
FreeCAD-0.18.4.980bf90-WIN-x64-installer
Sheet Metal v0.2.33

WO
User avatar
PrzemoF
Veteran
Posts: 3520
Joined: Fri Jul 25, 2014 4:52 pm
Contact:

Re: gięcie blachy wielokrotne

Post by PrzemoF »

Wrzuć info wg instrukcji na górze tej strony - info które podałeś nie zawiera wersji pythona. Upewnij sie, że masz zaktualizowane sheetmetal. Jeżeli to nie pomoże przetestuj FreeCAD 0.19 wersja rozwojowa - bardzo dużo się zmieniło od 0.18.4
Post Reply