Jak zrobić, jak narysować...

Polish forum

Moderators: PrzemoF, kaktus

Forum rules
Regulamin forum i pomocne informacje

WAŻNE! Przeczytaj zanim poprosisz o pomoc
Gawelmi
Posts: 18
Joined: Thu Oct 10, 2019 10:50 am
Location: Kuj-Poz, Wlkp
Contact:

Jak zrobić, jak narysować...

Post by Gawelmi »

Zainspirowany odpowiedziami z mego poprzedniego postu, zakładam nowy temat: "Jak zrobić,jak narysować". Umieszczajcie tu wasze problemy, niech to będzie miejsce, baza wiedzy, biblioteka rozwiązań.
A żeby nie było za poważnie, z przymrużeniem oka, zacznę pierwszy:
Jak narysować, jak zrobić ładny ołówek? Taki by miał ostry koniec do rysowania i tępy koniec z gumą. :cry:
By było nas więcej jak tych ostrych końcówek, a nie tych ... z gumą hi hi hi. :shock:

Pozdrawiam,
Michał.

PS. Już było kilka postów w tej kategorii "Jak zrobić...". Może można je przekopiować do tego tematu?
Gawelmi
Posts: 18
Joined: Thu Oct 10, 2019 10:50 am
Location: Kuj-Poz, Wlkp
Contact:

Re: Jak zrobić, jak narysować...

Post by Gawelmi »

JAk z rysunku części zrobić plik dwg.
Tak, jest narzędzie eksportuj, ale FC nie chce zapisać, wygenerować pliku. CO prawda, była napisana podpowiedź, lecz niechcąco kliknąłem i ... klops...

dwg ... najlepiej z wymiarowaniem, najlepiej w rzutach ... Czy aby nie za dużo wymagam? :geek:

Michał.
User avatar
PrzemoF
Veteran
Posts: 3520
Joined: Fri Jul 25, 2014 4:52 pm
Contact:

Re: Jak zrobić, jak narysować...

Post by PrzemoF »

Z dwg jest problem bo to jest format z którego Autodesk czerpie spore pieniędze. Tu masz wyjaśnienie po angielsku [1]. Raczej bym próbował dxf. Jest opcja z ODA Converter [2] tu jest więcej informacji [3]

[1] https://forum.freecadweb.org/viewtopic. ... 79#p164249
[2] https://www.opendesign.com/guestfiles/o ... _converter
[3] https://wiki.freecadweb.org/index.php?t ... on_modules <--szukaj sekcji ODA Converter
Marek_Sp
Posts: 91
Joined: Tue Oct 02, 2018 7:35 pm

Re: Jak zrobić, jak narysować...

Post by Marek_Sp »

W tym temacie to mam masę pytań bo jako modelarz chce użyć do wykonywania elementów drukarki 3D i na pierwszy ogień pójdzie wiatrakowiec i jego głowica z mechanizmem wstępnego rozruchu rotora nośnego. A żeby to zaprojektować to przydała by się informacja jak narysować rysunek złożeniowy z późniejszym podziałam na części bo tego nie znalazłem. Potem będą dalsze problemy i pytania :D
User avatar
arturromarr
Posts: 326
Joined: Sat Jun 24, 2017 9:32 pm
Location: Poland

Re: Jak zrobić, jak narysować...

Post by arturromarr »

Jeśli chcesz mieć klasyczny podział na części jako osobne pliki, to musisz dodać środowisko Assemby do programu w menadżerze dodatków Addon ( w narzędziach). Jest już kilka jego wersji starszy A2Plus lib najnowszy Assembly4 w zależności od którego FC masz.
https://forum.freecadweb.org/viewforum.php?f=20
Marek_Sp
Posts: 91
Joined: Tue Oct 02, 2018 7:35 pm

Re: Jak zrobić, jak narysować...

Post by Marek_Sp »

Chyba ostatni 18.4 na Linuksie Mint 19.3
Marek_Sp
Posts: 91
Joined: Tue Oct 02, 2018 7:35 pm

Re: Jak zrobić, jak narysować...

Post by Marek_Sp »

Nie wiem dlaczego ale program nie dodaje w menager addons, zawisa i czeka na coś
User avatar
kaktus
Veteran
Posts: 1183
Joined: Sun Aug 11, 2019 11:59 am
Location: opolskie
Contact:

Re: Jak zrobić, jak narysować...

Post by kaktus »

:mrgreen:

Proponuję abyś zainstalował sobie wersję "deweloperską" (rozwojową) nazwa straszna ale to coś dobrego. Przyrównał bym tą wersję do testowej.

link


;)
Twórca polskiej wersji Wiki dla FreeCAD, współwórca polskiej wersji GUI.
"Cierpliwym być musisz, by wiedzę zgłębiać tajemną, gdyż ciemna strona mocy niszczącą i silną jest".
Marek_Sp
Posts: 91
Joined: Tue Oct 02, 2018 7:35 pm

Re: Jak zrobić, jak narysować...

Post by Marek_Sp »

Nie znalazłem deweloperskiej ale jest jako plik AppImage i to działa wiec zobaczymy co dalej będzie. Ale ok jak mam podziałać ? bo będę rysował przegub Cardana czyli 3 elementy osobno ok a jak razem ?
User avatar
arturromarr
Posts: 326
Joined: Sat Jun 24, 2017 9:32 pm
Location: Poland

Re: Jak zrobić, jak narysować...

Post by arturromarr »

Do FC 18-tki to chyba tylko A2PLUS działa. Dalej nie wiem, bo używam tylko stabilnych wersji.
Przy trzech elementach to nie zawracałbym sobie głowy złożeniami, tylko rysował w jednym projekcie. Tworzysz kolejno trzy osobne body i traktujesz je jako części.
Ja w dużych projektach elementy współpracujące i tak zawsze rysuję w jednym projekcie. Na koniec, jak są dopasowane, wycinam poszególne części i wklejam do osobnych plików, żeby połączyć z resztą i zrobić z nich złożenie.
Robię tak, ponieważ w FC (przynajmniej w A2PLUS) nie mogę edytować części w kontekście złożenia. Na szczęście bardzo dobrze działa Kopiuj / Wklej, więc można, szybko dodać do części to, co z nią współpracuje, dopasować do siebie i usunąć.

Zastanawiam się czemu, cały czas powstają nowe niekompatybilne dodatki ASSEMBLY, zamiast jednego rozwijanego jak inne dodatki? Były już: ASSEMBLY, ASSEMBLY2,A2PUS, ASSEMBLY3 i teraz ASSEMBLY4. Czy to jest pisane ciągle od początku, przez inne osoby?


Z drugiej strony dobrze, że dodatek się rozwija, bo jest bardzo ważny, a początkowo był trochę ignorowany. Moim zdaniem powinni wprowadzić go na stałe do programu i bardziej kontrolować jego rozwój i kompatybilność między wersjami.
Post Reply