Drukowanie szkicu

Polish forum

Moderators: PrzemoF, kaktus

Forum rules
Regulamin forum i pomocne informacje

WAŻNE! Przeczytaj zanim poprosisz o pomoc
Post Reply
User avatar
kaktus
Veteran
Posts: 1174
Joined: Sun Aug 11, 2019 11:59 am
Location: opolskie
Contact:

Drukowanie szkicu

Post by kaktus »

Witam serdecznie.

:mrgreen:

Chyba dopadła mnie potrzeba drukowania szkicu z wymiarami.
Jakie mamy możliwości w tym zakresie?
Nic samodzielnie nie wymyśliłem :roll:

OS: Windows 7 SP 1 (6.1)
Word size of OS: 64-bit
Word size of FreeCAD: 64-bit
Version: 0.19.21857 (Git)
Build type: Release
Branch: master
Hash: 750c169a6cb999f084915494f2fbec7c07297aae
Python version: 3.8.2
Qt version: 5.12.5
Coin version: 4.0.0
OCC version: 7.4.0
Locale: Polish/Poland (pl_PL)
Twórca polskiej wersji Wiki dla FreeCAD, współwórca polskiej wersji GUI.
"Cierpliwym być musisz, by wiedzę zgłębiać tajemną, gdyż ciemna strona mocy niszczącą i silną jest".
User avatar
PrzemoF
Veteran
Posts: 3520
Joined: Fri Jul 25, 2014 4:52 pm
Contact:

Re: Drukowanie szkicu

Post by PrzemoF »

TechDraw, Ctrl-P i wydrukowałem to:
20200709_120224.jpg
20200709_120224.jpg (169.07 KiB) Viewed 3168 times
User avatar
PrzemoF
Veteran
Posts: 3520
Joined: Fri Jul 25, 2014 4:52 pm
Contact:

Re: Drukowanie szkicu

Post by PrzemoF »

Wymiarowanie szkiców w TechDraw też działa. Nie wiem czy da sie przenieść wymiary ze Sketchera do TechDraw automatycznie.
User avatar
kaktus
Veteran
Posts: 1174
Joined: Sun Aug 11, 2019 11:59 am
Location: opolskie
Contact:

Re: Drukowanie szkicu

Post by kaktus »

Dzięki Przemo.
:mrgreen:

Zadziałało.
Miałem problem z umieszczeniem szkicu na kartce A4, a właściwie z jego zobaczeniem. Mój obiekt ma wymiary 50x20m.

Zadziałała jedynie skala automatyczna. Jednak nie mogę później dostosować rysunku do optymalnego rozmiaru kartki, ponieważ do określenia skali używane są jedynie dwa miejsca dziesiętne (0,00) co jest w tym wypadku niewystarczające. Dla mnie przydało by się jeszcze jedno miejsce określające precyzję (0,000). Wtedy miałbym jakąś kontrolę nad tym wszystkim. :lol:

Ewentualnie muszę spróbować z większym rozmiarem kartki, ale A4 jest formatem docelowym. :roll:
Twórca polskiej wersji Wiki dla FreeCAD, współwórca polskiej wersji GUI.
"Cierpliwym być musisz, by wiedzę zgłębiać tajemną, gdyż ciemna strona mocy niszczącą i silną jest".
User avatar
arturromarr
Posts: 326
Joined: Sat Jun 24, 2017 9:32 pm
Location: Poland

Re: Drukowanie szkicu

Post by arturromarr »

Mi w 18-tce skala działa.
Trzeba pamiętać, że skala może występować w różnych miejscach. Zarówno w samym obiekcie, jak i nadrzędnym np. całej stronie.
Ustawiam widok prostopadle do szkicu, w TechDraw biorę "Wstaw widok na stronę"
W ustawieniach wstawionego Widoku w zakładce "Dane" ustawiam typ skali na "Custom" i działa zmienianie wartości skali.
Jak w widoku mam ustawiony typ skali na "Page" to zmiany skali dla całej strony (zaznaczone Page na drzewie) też działają.
Może masz coś z typem skali w widoku inaczej, a zmieniasz na stronie albo odwrotnie.

Pozdrawiam.
User avatar
kaktus
Veteran
Posts: 1174
Joined: Sun Aug 11, 2019 11:59 am
Location: opolskie
Contact:

Re: Drukowanie szkicu

Post by kaktus »

W moim wypadku wygląda to następująco:
.
1.png
1.png (215.78 KiB) Viewed 2888 times
2.png
2.png (225.77 KiB) Viewed 2888 times
.
Gdy wybiorę typ skali strona to przepisywana jest wartość z obiektu Strona. Jednak widok nie jest modyfikowany - dostosowywany.
Najmniejsza wartość skali którą mogę wpisać to 0,01 ... niestety nie wystarcza.
Twórca polskiej wersji Wiki dla FreeCAD, współwórca polskiej wersji GUI.
"Cierpliwym być musisz, by wiedzę zgłębiać tajemną, gdyż ciemna strona mocy niszczącą i silną jest".
User avatar
kaktus
Veteran
Posts: 1174
Joined: Sun Aug 11, 2019 11:59 am
Location: opolskie
Contact:

Re: Drukowanie szkicu

Post by kaktus »

Witam porannie.

Mam mały postęp.
Screenshot_20200718_092844.jpg
Screenshot_20200718_092844.jpg (148.14 KiB) Viewed 2847 times

Udało mi się przemówić do programu by skala była określana bardziej precyzyjnie. Mam tu na myśli większą ilość miejsc po przecinku (0,000), i teraz mogę dostosować sobie widok według moich upodobań.

Dokonałem modyfikacji w ustawieniach globalnych programu: Edycja -> Preferencje -> Ogólne -> Jednostki. Zmieniłem wartość: Ilość miejsc dziesiętnych na 3.

Małe podsumowanie

gdy modyfikujemy wartość obiektu Scale Type to mamy następujące możliwości:
  1. Page
  2. Automatic
  3. Custom
W przypadku wyboru wartości 1 program przepisuje wartość skali określonej w obiekcie Page, i w tym miejscu nie mamy możliwości modyfikacji. Trzeba odszukać tą wartość na drzewku widoku i zmodyfikować ja w obiekcie Page.

W przypadku wartości 3 możemy wpisać wybraną liczbę określającą skalę. Gdy precyzja nie jest odpowiednia, należy zmodyfikować ilość prezentowanych miejsc dziesiętnych w konfiguracji.
Po zapisaniu odpowiedniej wartości skali, ilość prezentowanych miejsc dziesiętnych można przywrócić do porządku ...
Niedogodność: wartość skali będzie prezentowana jako liczba zaokrąglona do określonej liczby miejsc dziesiętnych. Jednak rysunek nie zmieni rozmiaru.

arturromarr dzięki za wskazówki, są owocne.
Twórca polskiej wersji Wiki dla FreeCAD, współwórca polskiej wersji GUI.
"Cierpliwym być musisz, by wiedzę zgłębiać tajemną, gdyż ciemna strona mocy niszczącą i silną jest".
Post Reply